تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

هزینه ساخت یک گلخانه چقدر است؟/ آموزش راه‌اندازی گلخانه کوچک

هزینه ساخت یک گلخانه چقدر است؟/ آموزش راه‌اندازی گلخانه کوچک
01ژانویه

گلخانه یکی از مناسب ترین مشاغلی است که می‌توان وارد بازار آن شد و به تدریج درآمد بالایی نیز کسب کرد و به مرور تعداد سالن‌ها و مساحت گلخانه را هم افزایش داد. در این مقاله اطلاعات مورد نیاز در خصوص ساخت گلخانه و راه اندازی آن را کسب خواهید کرد.

این روزها کسب و کار و حرفه گلخانه در بین مردم بسیار رواج پیدا کرده است. جدای از آنکه بازار کار گلخانه و کشاورزی، هیچ‌گاه از رونق نیافته و رو به پیشرفت بوده، سود بالا یکی از مهم‌ترین مزیت‌های ساخت گلخانه  و یا گلخانه خانگی می‌باشد که مردم را به سمت این حرفه کشانده است.

همچنین کیفیت محصولات گلخانه‌ای بالاتر از محصولات کشاورزی سنتی بوده و تقریبا عامه مردم امروز این نوع محصول را بیشتر می‌پسندند و یکی از دیگر دلایل میزان سود خوب این مسئله می‌باشد.

اما برای ساخت یک گلخانه چند نکته را باید در نظر گرفت که «هزینه‌های اولیه»، «گرمایش و سرمایش سالن گلخانه»، «نوع کشت و نوع محصول» و… از مهم‌ترین آن‌ها است که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

صفر تا صد گلخانه

«مجله گرماسان» در این مطلب، صفر تا صد احداث یک گلخانه را جمع‌آوری کرده و همچنین قیمت راه‌اندازی سالن گلخانه را بیان می‌کند. این گزارش آموزشی می‌باشد و هلدینگ شایانیر صنعت آرتان، در حیطه ساخت گلخانه فعالیتی ندارد؛ حوزه فعالیتی این مجموعه تولید و ساخت «سیستم‌های گرمایشی» می‌باشد که برای گرمایش گلخانه‌ها، دستگاه‌های «کوره هوای گرم» و «گرمایش تابشی لوله ای» را عرضه می‌نماید.

greenhouse 1024x684 - هزینه ساخت یک گلخانه چقدر است؟/ آموزش راه‌اندازی گلخانه کوچک

آغاز کار با احداث یک گلخانه خانگی

خیلی از مردم به فضا و روحیه کار کشاورزی مخصوصا گلخانه‌داری علاقه دارند و دوست دارند یک گلخانه داشته باشند. اما با خود می‌گویند هزینه ساخت گلخانه بیش از توان مالی‌شان هست و امکانش نیست! این مسئله راهکار دارد و آن‌هم شروع با یک گل‌خانه کوچک و خانگی!

می‌توانید برای شروع و آشنایی با کار گلخانه‌ای، از فضا‌هایی همچون حیاط و پشت‌بام استارت بزنید. که از لحاظ اقتصادی نیز بار مالی چندانی ندارد.

به عنوان مثال فضای حیاط منزل‌تان را برای راه‌اندازی گلخانه کوچک خود در نظر بگیرید. برای سازه و اسکلت نیز چهارچوب فلزی در انتخاب کنید که دوام بالایی دارد. برای عایق و روکش نیز از پلاستیک‌های UV استفاده کنید تا اشعه‌های خورشید به محصول آسیبی نرساند.

حالا نوبت به بحث آب‌رسانی است. با توجه به کم‌آبی اخیر و همچنین گرمای بالای هوا، آب‌رسانی قطره‌ای بهترین و با صرفه‌ترین راهکار جهت گلخانه کوچک شما می‌باشد. در خصوص توان مالی برای این سیستم، می‌توان حدود قیمت را بین ۳ تا ۵ میلیون تومان در نظر گرفت هرچند قیمت‌ها در حال تغییر لحظه‌ای می‌باشند؛ اما موضوعی که مهم است مصرف آب است که در این روش تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده و همچنین از هزینه‌های جاری نیز می‌کاهد. تقریبا نصف راه را رفته‌ایم.

حالا نوبت کاشت می‌باشد. ابتدا باید محل کاشت را در نظر گرفت. برای کاشت نهال و محصول خود، دو روش موجود است. یکی روش بالشتکی و دیگری ناودانکی.

در روش بالشتکی از گلدان‌های پلاستیکی استفاده می‌کنیم که یک‌بار مصرف هستند و در روش ناودانکی از لوله‌های با جنس گالوانیزه. روش دوم مناسب‌تر است و به دلیل طول عمر و مقاومت بالای کالا، انتخاب صحیحی است.

پس از آن به بخش اصلی کار خود می‌رسید و آن‌هم آماده‌سازی گل‌خانه برای کاشت می‌باشد. برای انتخاب خاک، بهترین گزینه خاک کوکوپیت و پرلیت می‌باشد که هم کیفیت مناسب و هم قیمت خوبی دارد. برای نوع محصول خود نیز می‌توانید خیار بوته‌ای را انتخاب کنید که براش شروع کار گل خانه‌ داری بسیار مناسب است. سپس موضوع خرید کود، سم، بذر، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مطرح است.

برای خرید سیستم‌های گرمایشی می‌توانید از محصولات گرماسان استفاده کنید که مدرن‌ ترین سیستم‌های داخل کشور می‌باشد و با بهترین قیمت و در کیفیت عالی تولید و عرضه می‌شوند. این برند در رزومه خود همکاری با بزرگ ترین گلخانه‌های ایران را در رزومه خود دارد.

دلیل‌های اقتصادی برای احداث گلخانه خانگی

اولین سوالی که در ذهن پیش می‌آید این است که هزینه و بار مالی ساخت یک گلخانه کوچک چقدر است؟! قبل از بررسی هزینه ساخت، باید به این نکته توجه داشت که مهم‌ترین دلایل احداث گلخانه چیست؟!

در اینجا باید گفت مزیت کشت و داشتن یک گل‌خانه سود بالای آن است! این سود از کجا می‌آید؟! پاسخ این است: «افزایش تعداد برداشت‌ها در طول سال»، «افزایش برداشت محصول نسبت به سطح زیر کشت»، «تعیین زمان بهره‌برداری محصول»، «هزینه اولیه کم»، «کاهش نیروی کار».

نکته دیگری که لازم است به آن اشاره کنیم این است که،‌ کارشناسان کشاورزی و این حوزه، می‌گویند اگر محصول از کیفیت خوبی برخوردار باشد و برداشت آن نیز صحیح و به‌موقع باشد، تقریبا بعد از ۲ سال هزینه‌های اولیه شما کاملا به جیب بر می‌گردد.

طبق برآوردها، سرمایه موردنیاز جهت احداث یک گلخانه خانگی در متراژ 100 متر مربع، به سرمایه‌ای بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان نیاز است.

بازدهی گلخانه خانگی چگونه است؟!

در این خصوص باید اشاره کرد که، طی یک سال می‌توانید دو تا سه دوره؛ کاشت و برداشت داشته باشید. یعنی در فصل بهار، تابستان و زمستان؛ اما از آن جایی که محصولات زمین‌های زراعی در تابستان به بازار می‌آیند، کاشت تابستانه توصیه نمی‌شود.

همچنین باید بدانید، در گل خانه کوچک حدودا صدمتری بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ بوته خیار می‌توان کاشت و هر بوته نیز، در هر دوره با مراقبت‌های درست حدود ۱۰ کیلو محصول می‌دهد، و در نهایت در انتهای دوره چیزی حدود سه تن محصول خواهیم داشت که می‌توان با قیمت روز خیار در بازار، فروش و سود خود را حساب کرد.

مزیت‌های گلخانه نسبت به کشت کشاورزی

گل‌خانه‌داری مزایای بسیاری دارد و ساخت گلخانه یکی از اقدامات مفیدی و درستی است که کشاورزان خصوصا در مناطق سردسیر و گرمسیر انجام داده‌اند زیرا مسئله آب‌وهوایی نیز خود یکی از مسائل مهمی است که باید برای کشت محصولات کشاورزی در نظر گرفت. اما در خصوص مزیت‌های گلخانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برداشت محصول در طول چهار فصل سال
  • امکان کاشت محصول در انواع مناطق آب‌وهوایی
  • در امان ماندن محصولات از طوفان، سرما و گرما
  • امکان مدیریت میزان مصرف آب، سوخت و برق
  • پیشگیری از آفت‌ها، بیماری‌ها و آلودگی‌ها
  • افزایش قابل توجه میزان تولید محصول

چه نوع گلخانه‌ای راه‌اندازی کنیم؟!

در ابتدای این مطلب آموزشی، از خیار به عنوان نمونه محصول برای ساخت گل خانه نام بردیم اما باید بدانید، بسته به هزینه راه‌اندازی گلخانه و نیازهای موجود در بازار، می‌توانید گل‌خانه های متفاوتی راه‌اندازی کنید که برخی از آن‌ها را در ادامه ذکر می‌کنیم:

گلخانه: گل‌های زینتی – پرورش کاکتوس – پرورش قارچ – کاشت توت‌فرنگی – کاشت خیار – کاشت گوجه‌فرنگی – کاشت فلفل – کاشت سبزیجات و صیفی‌جات و…

گلخانه 1024x683 - هزینه ساخت یک گلخانه چقدر است؟/ آموزش راه‌اندازی گلخانه کوچک
محصولات گلخانه ای

** سخن پایانی و یک نکته مهم: برای ساخت گلخانه خود به این مقاله بسنده نکنید و در کنار کمک گرفتن از خانواده خود و البته استفاده از تجربیات دیگران، با مشاوران این حوزه ارتباط گرفته تا با راهنمایی‌های درست در کسب و کار خود پیشرفت کنید.

در خصوص تامین گرمایش و سرمایش گلخانه خود، می‌توانید از سیستم‌های «گرماسان» و «سرماسان» استفاده کنید. کارشناسان ما در طول هفته آماده راهنمایی و مشاوره شما هستند. برند گرماسان، بیش از یک دهه تجربه موفق تولید سیستم‌های گرمایشی ( گرماتاب ) را دارد و امروز با هزاران پروژه، اولین و بزرگ‌ترین عرضه‌کننده سیستم‌های گرمایشی در ایران می‌باشد.

برای تجهیز گلخانه خود و خرید آنلاین و مطمئن به سایت محصولات گرماسان سرماسان مراجعه کنید.

⭐️ برای تجهیز گل‌خانه خود به کولر صنعتی آکسیال نیز نیاز دارید. می‌توانید روی لینک کلیک کرده تا با مزیت‌ها و مشخصات کولرهای اکسیال گلخانه آشنا شوید. همچنین اگر تمایل دارید با کولرهای آبی آشنا شوید این محتوا را دنبال کنید: راهنمای خرید کولر آبی

در پایان ذکر می‌کنیم که اگر نیاز به سیستم‌های گرمایشی دارید می‌توانید با شماره گیری ۲۲۲۲۹۱۷۶ از مشاوره رایگان برخوردار شوید تا کارشناسان تخصصی این حوزه بتوانند به صورت کامل شما را راهنمایی کنند. برند گرماسان این افتخار را دارد که انتخاب اول برندها بوده و بزرگ‌ترین تولید کننده گرمایش تابشی در ایران است.

2 نظر

  • با سلام خدمت دوستان عزیز متشکرم از راهنمایی های بسیار عالی شما
    لطفا من را در این راه یاری کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.