تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

گرمایش لوله‌ای اماکن مذهبی و انبار

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
IMG 20200822 WA0065 - گرمایش لوله‌ای اماکن مذهبی و انبارها

سیستم‌های گرمایش تابشی گرماسان که در ظرفیت‌های مختلف تولید می‌شود، بهترین گزینه جهت گرمایش انواع فضاهای عمومی نظیر مساجد، حسینیه‌ها، سالن‌های مسافربری، میادین میوه و تره‌بار، سالن‌های نمایشگاهی و… می‌باشد.

با توجه به ارتفاع بالای این سالن‌ها و همچنین اتلاف گرما از درب‌ها و موقت بودن ساعات فعالیت این سالن‌ها استفاده از سیستم‌های گرمایش همرفتی همانند موتورخانه‌ها و یونیت هیتر، هواساز و بخاری‌های صنعتی مقرون به صرفه نمی‌باشد، زیرا زمان زیادی جهت گرمایش مطلوب سالن نیاز می‌باشد که در این صورت انرژی بسیاری استفاده شده و در افزایش مصرف سوخت و برق تاثیر بسزایی دارد.

اما سیستم‌های گرمایش تابشی گرماسان با استفاده از انرژی تابشی پس از چند دقیقه از روشن شدن می‌توانند دمای سالن را به سطح ایده‌آل جهت استفاده رسانده و بدین ترتیب مصرف سوخت بسیار بهینه و راندمان گرمایشی بالایی را خواهیم داشت.

هیتر تابشی لوله‌ای و گرمایش اماکن مذهبی و انبارها

یکی از مهم‌ترین کاربردهای هیتر، استفاده از آن برای انجام عمل گرمایش در مکان‌های سربسته، اتاق‌ها و سالن‌هاست. خصوصا در اماکنی مانند مساجد، انبارها،حسینیه‌ها، سالن‌های فروشگاهی و امثال آن که به دلیل تجمع افراد، نیاز مبرمی به گرمایش صحیح، اصولی و یکنواخت وجود دارد. امروزه، بهترین روش برای انجام این امر، استفاده از هیتر تابشی لوله‌ای است. به دلیل طرز کار متفاوت این دستگاه، اماکن بسیار زیادی از هیتر تابشی لوله‌ای بهره می‌برند.

تکنولوژی مورد استفاده در آن، این سیستم گرمایشی از را از نمونه‌های دیگر و قدیمی متمایز می‌سازد و مزایای مهم و کاربردی برای آن پدید آورده است. اگر می‌خواهید هر آنچه نیاز است را درباره هیتر تابشی لوله ای و گرمایش اماکن مذهبی و انبارها به وسیله آن بدانید، در ادامه با گرماسان همراه باشید.

هیتر تابشی لوله‌ای به چه دستگاهی گفته می‌شود؟

ممکن است نمونه‌های مختلف گرماتاب یا همان هیتر تابشی لوله‌ای را در مکان‌های گوناگون مشاهده کرده باشید. این سیستم گرمایشی با اتصال به سقف، گرما را تولید و آن را از خود خارج می‌کند. بدین ترتیب و با خروج و انعکاس گرما به فضای اطراف، دما افزایش می‌یابد.

در اینجا می‌توانیم اولین تفاوت تکنولوژی استفاده شده در هیتر تابشی را با دستگاه‌های دیگر بیابیم. عمل گرمایش در این دستگاه به صورت مستقیم اتفاق می‌افتد. به این معنی که هیتر برای گرم کردن محیط، صرفا گرمای تولیدی را به آن منعکس می‌کند (می‌تاباند). اما دستگاه‌هایی مانند بخاری و جت هیتر این گونه نیستند. این نوع دستگاه‌ها، ابتدا هوا (یا به طور مثال آب در رادیاتور) را گرم می‌کنند. سپس هوای گرم شده از دستگاه خارج شده و حرارت خود را به محیط می‌دهد. از این رو، می‌توان دریافت که عمل هیتر به صورت مستقیم صورت می‌گیرد و نیاز به واسطه‌ای ندارد. این موضوع به شکل شایان توجهی، باعث کاهش هزینه‌های انرژی خواهد شد.

چرا از هیتر تابشی لوله‌ای استفاده کنید؟

بالاتر، نحوه عملکرد و خصوصیات دستگاه را شرح دادیم. اما سوالی که مطرح است این است که «چرا باید از این دستگاه برای مکان‌های روبسته مانند مساجد، کتابخانه‌ها و انبارها استفاده کرد؟». این سیستم چه مزیت‌هایی دارد؟

گرمایش یکنواخت تمام فضا

اولین ویژگی مهم و مزیت گرماتاب تابشی، انجام گرمایش به طور یکنواخت است.  معنای آن این است که تمام قسمت‌های اتاق به صورت یکسان گرم می‌شوند. این در حالی است که در اثر استفاده از سیستم‌های گرمایشی قدیمی و غیراستاندارد، برخی از نواحی سالن و اتاق گرم می‌شوند و برخی دیگر سرد می‌مانند. با استفاده از سیستم‌های قدیمی، یکنواخت شدن دما نیز زمان زیادی می‌برد.

اما این مشکل در هیترهای تابشی مرتفع شده است. در این دستگاه، به علت تکنولوژی و فناوری نوین به کار رفته، گرما به طور مستقیم خارج شده و سرتاسر هوای محیط را گرم می‌کند. این موضوع در اماکنی که تجمعات و مراسم‌های مختلف برگزار می‌شود ضروری و کاربردی است.

صرفه جویی در مصرف برق و گاز

حال که در کشور با بحران انرژی روبرو هستیم، باید تا حد امکان از وسایلی استفاده کنیم که انرژی و سوخت را هدر نمی‌دهند. عملکرد هیتر تابشی لوله‌ای استاندارد سازی و بهینه شده است. استفاده برق و گاز در این دستگاه به کمترین حد ممکن رسیده و هدررفت پایین آمده است. این موضوع علاوه بر کاهش هزینه‌ها، تاثیرات زیست محیطی را نیز پایین می‌آورد.

صرفه اقتصادی کلی

موضوعی که عنوان کردیم، کاهش هزینه‌های انرژی (برق و گاز) در اثر استفاده از گرماتاب تابشی بود. اما علاوه بر آن، در زمینه خرید، نصب و نگهداری دستگاه نیز هزینه‌ها کاهش می‌یابد. بنابراین صرفه اقتصادی نیز یکی از مزایای گرماتاب است.

آیا برای نصب هیتر نیاز به سیستم کنترل مرکزی است؟

مطمئنا ملاحظه کرده‌اید که در اماکن مختلف از چندین دستگاه گرماتاب استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها معمولا به شکل ردیفی در سقف نصب شده‌اند. اما ممکن است بپرسید که آیا تمام این دستگاه‌ها به یک کنترل کننده مرکزی متصل اند یا خیر.

پاسخ منفی است. باید توجه داشت که هر هیتر لوله‌ای، همانند جت هیتر و سیستم‌های گرمایشی مدرن دیگر، مستقل از دستگاه‌های دیگر است. به همین دلیل است که یک سیستم مدیریت و کنترل مرکزی که تمام آن‌ها به هم متصل شده باشند وجود ندارد. برد و مدار کنترل درون هر دستگاه به طور اختصاصی نصب شده است. البته شما می‌توانید برای راحتی در استفاده، تمام آن‌ها را به یک کلید کنترل وصل کنید.

مشخص است که این مورد هم یکی از مزیت‌های نصب و کاربرد هیتر است. در سیستمی مانند گرمایش از کف یا شوفاژ، نیاز است تا یک موتورخانه مرکزی احداث شود تا بتواند مجموعه را کنترل کند. اما هیتر نیازی به این مورد ندارد. به همین دلیل، نیازی نیست تا هزینه جداگانه‌ای برای آن در نظر بگیرید.

تعداد هیتر مورد نیاز برای گرمایش اماکن مختلف

این که چه تعداد هیتر خریداری و نصب نمایید، کاملا بستگی به نیاز و بودجه شما دارد. ممکن است مکان مورد نظر شما بسیار وسیع باشد. در این صورت می‌توانید از تعدادی هیتر قدرتمند و یا تعداد بیشتری دستگاه با قدرت متوسط برای آن استفاده کنید.  برای انتخاب و تصمیم گیری در این باره، توصیه می‌کنیم با کارشناسان این حیطه مشورت کنید.

البته تعداد و قدرت هیتر تابشی لوله‌ای مورد استفاده، تنها به وسعت مکان وابسته نیست. دقت داشته باشید که در انبارهای حساس، تعداد و ظرفیت حرارت تولیدی باید کارشناسی شود. زیرا در این گونه اماکن، در صورت تنظیم نبودن دمای هوا و قرار نگرفتن آن در رنج به خصوصی، احتمال فساد مواد انبار شده (مانند میوه، نوشیدنی و یا مواد شیمیایی) وجود دارد.

حال برای آن که بتوانیم تخمینی از تعداد دستگاه مورد نیاز برای یک مکان مذهبی مانند مسجد و حسینیه، کتابخانه، انبار، سالن نمایشگاهی و فروشگاهی و امثال آن داشته باشیم، مدل‌های مختلف هیتر تولیدی توسط گرماسان را به همراه قدرت و ظرفیت آن‌ها بررسی و معرفی می‌کنیم.

معرفی مدل‌های مختلف هیتر تابشی لوله‌ای گرماسان

ابتدا لازم به ذکر است که هیترهای تابشی لوله‌ای برند گرماسان در دو دسته کلی تولید می‌شود: دسته U و دسته L. تفاوت آن‌ها در شکل ظاهری و لوله به کار رفته است. هیترهای دسته L دارای یک لوله طویل هستند که وظیفه انتقال حرارت در طول دستگاه را بر عهده دارد. این خانواده از هیترها معمولا برای گرمایش گلخانه، گرمایش مرغداری و امثال آن به کار می‌رود. اما خانواده گرماتاب تابشی لوله‌ای مدل U دارای یک لوله U شکل و خمیده می‌باشد. کاربرد آن نیز بیشتر در اماکن مذهبی، انبارها، رستوران و کافی شاپ‌ها، اماکن روباز، سالن‌های کارگاهی و صنعتی است. پس در ادامه، مدل‌های مختلف از خانواده U را معرفی می‌کنیم.

مدل MR-22U

کوچکترین مدل از این دسته است که 85 کیلوگرم وزن و 4 متر طول دارد. عرض دستگاه نیز 67 سانتی متر (یعنی حدود 0.7 متر است). ظرفیت حرارتی مدل MR-22U در حدود 20000 کیلوکالری در هر ساعت، معادل با 22 کیلووات است. حداکثر مقدار گاز شهری مصرف شده توسط این دستگاه با فشار استاندارد، به 2.1 مترمکعب در هر ساعت می‌رسد.

مدل MR-35U

ظرفیت حرارتی این مدل، 30 هزار کیلوکالری در هر ساعت است. این مقدار برابر است با 35 کلیووات بر ساعت. ابعاد این دستگاه، 67 سانتی متر (عرض) در 5.8 متر (طول) می‌باشد و وزن آن نیز، 100 کیلوگرم است. حداکثر گاز مصرفی دستگاه، 3.4 مترمکعب گاز شهری با فشار 17.8 Mbar به ازای یک ساعت می‌باشد.

دستگاه MR-40U

این دستگاه، وزنی بالغ بر 115 کیلوگرم را داراست. عرض آن 67 سانتی متر و طول کامل آن، 6.44 متر است. در هر ساعت، 35 هزار کیلوکالری (یعنی حدود 40 کیلووات) حرارت تولید و از خود تابش می‌کند. حداکثر مقدار گاز ورودی آن نیز، 3.9 مترمکعب بر ساعت است.

هیتر مدل MR-50U

یکی از دو دستگاه بزرگ تولیدی گرماسان، مدل MR-50U با وزن 150 کیلوگرم و طول 7.65 متر می‌باشد. عرض آن، 67 سانتی متر است. در بیشترین حالت، گاز ورودی به آن معادل 4.7 مترمکعب به ازای هر ساعت فعالیت می‌باشد. در هر ساعت، 45 هزار کیلوکالری (50 کیلووات) انرژی گرمایی به وجود می‌آورد.

مدل MR-55U

بزرگترین مدل هیتر از دسته U که توسط شرکت گرماسان تولید و عرضه شده است، این مدل می‌باشد. با 9.15 متر طول و 67 سانتی متر عرض و وزن 165 کیلوگرمی، ظرفیت تولید حرارت آن در هر ساعت به 50 هزار کیلوکالری می‌رسد. این مقدار گرما معادل با 55 کیلووات در یک ساعت می‌باشد.

برق مصرفی دستگاه‌ها

تمام دستگاه‌هایی که در بالا معرفی شد، از برق استاندارد شهری، یعنی جریان 220 ولت با توان 125 وات استفاده می‌کنند. همه آن‌ها نیز، یک فیوز 2 آمپری برای قطع جریان اضافی و محافظت دارند.

زمان گرمایش و امنیت دستگاه

همان‌گونه که ذکر شد، با استفاده از فناوری تابش گرمایی در هیتر تابشی لوله‌ای، زمان مورد نیاز برای فعالیت به حداقل رسیده است. این موضوع باعث افزایش راندمان کاری دستگاه می‌شود و از مصرف سوخت می‌کاهد. به طور معمول و در صورت انتخاب تعداد صحیح و مناسب دستگاه، یک مسجد، انبار یا کتابخانه معمولی می‌تواند در مدت 10 تا 15 دقیقه به خوبی گرم شود. با اینکه زمان بیشتری برای مکان‌های بزرگ‌تر نیاز است، این زمان به طور متوسط بسیار کمتر از تایم کاری دستگاه‌های قدیمی گرمایشی است.

دستگاه از لحاظ امنیت نیز در سطح بالایی طراحی و تولید شده است. اتصالات بادوام و استفاده از متریال قدرتمند، در کنار طراحی هوشمندانه، امنیت هیتر را افزایش داده است. همین موضوع باعث کاهش استهلاک آن نیز می‌شود.

مزیت‌ها و مشخصات هیتر تابشی لوله‌ای گرماسان

قابلیت جابه‌جایی و انتقال تجهیزات تابشی 100%
هزینه اولیه بسیار پایین نسبت به موتورخانه و سایر تجهیزات 100%
تامین گرمایش سالن حتی در صورت باز و بسته شدن درب‌ها 100%
کاهش مصرف برق 90%
کاهش مصرف گاز 75%

نمونه پروژه‌های اجرا شده در سطح کشور

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اشتراک‌گذاری و ثبت نظر
5/5