تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

کاربرد هیتر تابشی

کاربرد هیتر تابشی
24آگوست

کاربرد انواع هیتر تابشی

هیترها دستگاه های گرمایشی می باشند که در انواع گوناگون و با کاربردهای مختلف یافت می شوند. هیترهای تابشی یکی از انواع آنها می باشد که خود دارای مدل هایی با کارایی های متفاوت است. کاربرد هیتر تابشی با توجه به شیوه انتشار گرما در آنها تعیین می شود. در واقع کاربرد هیتر تابشی در برخی زمینه ها به این خاطر است که هدف، دریافت گرما از امواج الکترومغناطیسی می باشد.

انواع هیتر تابشی - کاربرد هیتر تابشی
مدل های مختلف هیتر تابشی

عملکرد هیتر تابشی

هیتر تابشی انرژی که از احتراق درون آن به وجود می آید را به انرژی الکترومغناطیسی تبدیل کرده و امواج حاصل را در فضا انتشار می دهد. یمی از کاربرد هیتر تابشی، هدر ندادن انرژی است. این هیتر ها از لوله فولادی تشکیل شده اند که درون آنها سوخت با هوا ترکیب شده و گرمای تولید شده به صورت تابشی از لوله ها به هوا منتقل می شود. در ضمن هیترهای تابشی عموما در سقف کار گذاشته می شوند به همین سبب طراحی آنها به گونه ای است که تمام انرژی خروجی به سمت پایین هدایت شود.

انواع هیترهای تابشی از نظر منبع انرژی

هیترهای تابشی از نظر منبع انرژِی و کاربرد دسته بندی می شوند.

 • هیترهای تابشی برقی
 • سیستم گرمایشی تابشی هیدرولیک یا آب
 • سیستم تابشی هوا

کارایی هیترهای تابشی

هیترهای تابشی مانند تمامی دستگاه های گرمایشی دیگر کارایی و کاربرد ویژه ای دارند که به معنای واقعی برای برخی مکان ها مناسب می باشند. برای مثال کاربرد هیتر تابشی برای موارد زیر مناسب است.

 • سوله ها و کارگاه ها که سقف بلند و مساحت گسترده ای دارند.
 • مکان هایی که در لحظه باید گرم شوند.
 • فضاهای سربسته ای که پیوسته باد در آنها جریان دارد.
 • ساختمان هایی مانند سینماها که با توجه به معماری از دیوارها و سقف عایق نمی باشند.
 • مکان هایی با رطوبت بالا
 • استفاده از گرمای هیتر تابشی برای خشک نگه داشتن رطوبت برخی سطوح
هیترهای تابشی - کاربرد هیتر تابشی
کاربرد انواع هیتر تابشی

کاربرد هیتر کم شدت لوله ای

این هیتر ها با امواج مادون قرمز محیط را گرم می کنند اما گرمای کمی دارند و برای مکان هایی مناسب می باشند که نیاز به گرمای پیوسته و شدید ندارند. برای بهره مندی درست از انرژی گرمایی اندک بهتر است این هیترها را در محیط های بسته به کار ببرید.

هیترهای کم شدت لوله ای عموما سرامیکی بوده و با گاز یا برق کار می کنند. این هیترها در سالن های ورزشی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کارایی سیستم گرمایشی ایوان

در فصل های سرد کاربرد هیتر تابشی ایوان بیشتر می باشد. این سیستم گرمایشی نیز هوا را با مادون قرمز گرم می کند و صرفا مخصوص فضای باز می باشد. این هیتر در ورودی ها و خروجی های برخی مجموعه ها کار گذاشته می شود.

کاربرد هیتر تابشی یونیت

این هیترها عموما در محیط های کوچک که سقف کوتاهی دارند استفاده می شوند. این کاربرد هیتر تابشی یونیت به این خاطر می باشد که فاقد اشعه مادون قرمز بوده و گازسوز هستند. هیترهای امواج مادون قرمز دارند ترجیحا باید در سقف های بلند کار گذاشته شوند تا آسیب های پرتویی کمتری داشته باشند.

کاربرد هیتر نورانی

هیتر تابشی نورانی پرشدت در فضاهای بزرگی کار گذاشته می شود که همواره هوا در آنها جریان دارد. هیترهای نورانی، پر شدت بوده و انرژی گرمایی بالایی از خود ساطع می کنند. در نتیجه مکان هایی دارای دیوارها و سقف عایق نمی باشند می توانند از این سیستم گرمایشی بهره مند شوند.

کاربرد هیتر تابشی برقی، گازی

هیترهای گازی بیشتر باید در مکان هایی که مواد اشتعال زا کمتر باشند یا با فواصل مجاز از یکدیگر قرار گرفته باشند کار گذاشته شوند. به علاوه در این مکان ها مدام باید رفرش شود. هیتر تابشی گازی در فضاهای صنعتی و تجاری گوناگون کاربرد دارد.

هیترهای برقی نیز در محیط هایی که عایق بندی مناسبی ندارند کارایی بیشتری دارد.

هیتر تابشی برقی، گازی - کاربرد هیتر تابشی
هیتر تابشی برقی
نتیجه گیری

هیترهای تابشی نیز با توجه به شیوه گرمایشی که دارند در سقف ها نصب شده و گرما را از بالا در هوا پراکنده می کنند. این هیترها به صورت برقی، گازی و هیدرولیک کار می کنند و به انواع گوناگونی تقسیم می شوند. کاربرد هیتر تابشی در انواع مختلف، متفاوت نیز می باشد.

سوالات متداول
 1. مدل های زمینی هیتر کم شدت لوله ای بهتر می باشند یا سقفی؟
  هیترهای تابشی که عموما سقفی هستند، گرما را از بالا در فضا پراکنده می کنند و این موضوع باعث می شود انرژی گرمایی تماما مورد استفاده قرار گیرد و به صورت کاملا بهینه عملکرد گرمایشی هیتر را پیش ببرد. حال هیترهای لوله ای که شدت گرمایی پایینی دارند نیز اگر سقفی باشند، حداکثر استفاده از انرژی آنها صورت می گیرد.
 2. هیترهای تابشی قابل حمل کدامند؟
  این هیترها قدرت گرمایشی بالایی دارند که از آنها در فضاهای داخلی و خارجی می توان استفاده کرد. این هیترها برای مکان هایی که باید منبع انرژی دائمی داشته باشند مناسب نیست.
 3. هیترهای برقی با توجه به کاربردی که دارند از گرمایش کل محیط برخوردار هستند؟
  هیترهای برقی چندکاربردی می باشند به این معنا که برخی مواقع گرمایش نقطه ای و گاهی اوقات گرمایش کل محیط را برعهده دارند.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.