تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟

جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟
20اکتبر

کاربرد جت هیتر

جت هیتر ها یکی از گرماتاب های صنعتی و خانگی بوده و در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. مدل های خانگی این هیترها در ابعاد کوچکتری تولید می شوند، حتی ظرفیت گرمایی و انرژی مصرفی آنها از جت هیترهای صنعتی نیز کمتر می باشد. کاربرد جت هیتر در زمینه های گوناگون بر اساس نوع آن نیز تعیین می شود. در این مطلب به شرح انواع این گرماتاب خواهیم پرداخت.

کاربرد جت هیتر دودکش دار و بدون دود دودکش

جت هیتر ها به دو صورت دودکش دار و بدون دودکش طراحی می شوند. با توجه به مزایا، معایب و عملکرد هر کدام کاربرد جت هیتر نیز مشخص می شود.

جت هیتر - جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟
کاربرد جت هیتر در صنایع

جت هیتر دودکش دار:

هیتر هایی که دارای اگزوز یا دودکش می باشند، آلاینده هایی که حاصل فعالیت آنها هستند را به محیط خارجی منتقل می کند. البته تمام این دودها از سالن خارج نمی شوند و درصدی از آنها هوای سالن را آلوده می کند. در نتیجه این گرماتاب برای محیط های صنعتی مناسب می باشد که آلودگی آن مشکل ساز نباشد.

جت هیتر بدون دودکش:

هیترهای بدون دودکش تمام گرمای تولید شده را به واسطه فن داخل سالن پرتاب می کنند. به همین دلیل راندمان گرمایشی بالاتری دارند. اما در محیط هایی که این گرماتاب ها نصب می شوند باید سیستم تهویه پرقدرت کار گذاشته شود چرا که آلاینده های هیتر تماما در هوا پراکنده شده و باید از محیط خارج شوند. کاربرد جت هیتر بدون دودکش در مرغداری ها گسترده تر می باشد.

انواع جت هیتر

جت هیتر ها با توجه به منبع انرژی و سوخت مورد نیاز تقسیم بندی می شوند. هر کدام از آنها با توجه به انرژی دریافتی و عملکرد قطعات داخلی دارای ظرفیت گرمایی متفاوت می باشند.

عملکرد جت هیتر برقی

منبع انرژی این هیتر برق سه فاز بوده که آن را از طریق المنت به گرما تبدیل می کند. سپس حرارت تولید شده توسط فن به محیط پرتاب می شود. فن این هیتر از نوع دمنده بوده و هوا را پیش از پرتاب می چرخاند تا پراکندگی انرژی در محیط، گستردگی گرمایش بالایی داشته باشد.

کاربرد جت هیتر برقی

جت هیتر برقی سه فاز بدون هیچ آلاینده ای گرما را منتشر می کند. به همین خاطر در صنایع و زمینه های زیر کاربرد دارد.

 • سالن قارچ
 • دامداری و مرغداری
 • گلخانه
 • و …
جت هیتر برقی - جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟
کاربرد جت هیتر برقی سه فاز

عملکرد و کاربرد هیتر گازوئیلی و نفتی

منبع سوخت این هیترها نفت سفید و گازوئیل می باشد که در مدل های دودکش دار موجب تولید حجم بالایی از آلاینده می باشند. مدل های بدون دودکش نیز تولید می شوند که آلودگی کمتری با خود به همراه دارند.

کاربرد جت هیتر نفتی بسیار گسترده تر از باقی موارد است چرا که سوخت آن در دسترس و کم هزینه می باشد.

جت هیتر گاز سوز

منبع انرژی جت هیتر گاز سوز گاز شهری بوده و نسبت به گرماتاب برقی آلودگی بیشتری دارد، همچنین در مقایسه با انواع گازوئیلی آلاینده کمتری تولید می کند. چرا که عموما جت هیتر های گاز سوز بدون دودکش طراحی می شوند. با این شرایط در مرغداری ها و دامداری ها پرکاربرد می باشند.

راندمان عملکرد جت هیتر ها نسبت به گرماتاب های دیگر بیشتر می باشد، در این میان هیترهای موشکی گاز سوز راندمان کامل تری (100 درصد) در مقایسه با سوخت های دیگر دارند.

جت هیتر گاز مایع

این هیتر نوع دیگری از گرماتاب های گاز سوز بوده و تفاوت آنها با یکدیگر در نوع گاز می باشد. به این شکل که یکی از گاز مایع و دیگری از گاز شهری تغذیه می کند. کاربرد جت هیتر گاز مایع در زمینه گرمایش وسایل نقلیه گسترده می باشد.

مزایای نصب جت هیتر های صنعتی و خانگی

نصب جت هیتر های صنعتی و خانگی - جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟
مزایای نصب جت هیتر های محیط صنعتی و خانگی

کاربرد جت هیتر در زمینه های مختلف بر اساس مزایا و معایبی تعیین می شود که برای محیط به همراه دارد. تعدادی از مزایای این گرماتاب به شرح زیر می باشند.

 • راندمان عملکرد گرمایشی هیترهای موشکی بسیار بالا بوده و نزدیک به 98 درصد می باشد.
 • سرعت گرمایش جت هیترها نسبت به دیگر گرماتاب ها بالاتر است.
 • استفاده از این گرماتاب ها بسیار بهینه و مقرون به صرفه است.
 • هیترهای موشکی در انواع خانگی و صنعتی نصب بسیار آسانی دارند. به دلیل کم بودن تجهیزات، تعمیر آنها در صورت خرابی بی دردسر و کم هزینه می باشد.
 • قابلیت اتصال به ترموستات که به صورت خودکار گرمای محیط را تنظیم می کند.

نتیجه گیری

در پاسخ به این سوال که جت هیتر چیست ، چه کاربردی دارد و حتی انواع آن کدامند باید به تنوع عملکرد بر اساس سوخت اشاره کنیم. به این منظور که جت هیتر های گاز سوز، گاز مایع، نفتی و برقی هر کدام راندمانی متفاوت با عملکردی به خصوص دارند.

سوالات متداول

 1. هیترهای دودکش دار به صرفه تر هستند یا بدون دودکش؟
  مصرف انرژی در جت هیتر های بدون دودکش بهینه تر می باشد، چرا که عدم خروج آلاینده ها از گرماتاب ها راندمان آنها با درصد بالایی کاهش می دهد.
 2. جنس جت هیتر چیست؟
  بدنه این گرماتاب از ورقه های استیل پوشیده شده است که دوام بالایی دارند.
 3. در صورتی که هیتر گاز سوز با شرایط یک محیط صنعتی سازگار نباشد کدام گرماتاب جایگزین آن می شود؟
  گرماتاب نفتی می تواند جایگزین هیترهای گاز سوز یا گاز مایع شود.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.