تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

یونیت هیتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یونیت هیتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟
29آگوست

کاربردهای یونیت هیتر

پیش از اشاره به کاربردهای یونیت هیتر بهتر است با مفهوم و ساختار کلی آن آشنا شویم. این هیتر که از راندمان بسیار بالایی برخوردار است؛ علاوه بر اینکه یک سیستم گرمایشی است، از توانایی سرمایشی نیز بهره مند می باشد(ممکن است در برخی موارد استفاده از قابلیت سرمایشی امکان پذیر نباشد). نوع دستگاه تعیین کننده گرمایشی یا سرمایشی بودن آن است، بنابراین باید نیاز خود را در نظر بگیرید.

این سیستم صرفا در محیط های سربسته و بزرگ مانند کارگاه ها و سوله ها مورد استفاده قرار می گیرد و نیاز به منبع گرمایشی قدرتمند مانند موتورخانه یا پکیج دارد. با توجه به مدل هایی که دارد آن را در دیوار، سقف و زمین می توان کار گذاشت که هر کدام شرایطی را ایجاد کرده، مزایا و معایبی دارند.

یونیت هیتر - یونیت هیتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟
کاربرد یونیت هیتر صنعتی

انواع یونیت هیترها

یونیت هیترها به دو نوع صنعتی و خانگی تقسیم بندی می شوند. کاربردهای یونیت هیتر صنعتی و خانگی با هم تفاوت دارند.

یونیت های صنعتی:
یونیت هیترهای صنعتی بارز است که کاربردهای تجاری و صنعتی دارند که مربوط به محیط هایی بزرگ مانند سوله های صنعتی کارخانه ها، استخر، سالن ورزشی، آسایشگاه سالمندان، گلخانه و … می باشند که محیط هایی سربسته هستند.

یونیت های خانگی:
از کاربردهای یونیت هیتر خانگی که قدرت و ظرفیت کمتری دارد، به استفاده در آپارتمان هایی با متراژ بالا اشاره می شود.

یونیت هیترها - یونیت هیتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟
دسته بندی یونیت هیتر

عملکرد یونیت هیتر

برای شرح بهتر عملکرد یونیت هیتر باید ساختار آن را به صورت کلی بشناسید. یک محفظه مکعبی را در نظر بگیرید. داخل آن یک سری کویل قرار می گیرد که لوله هایی پره دار به صورت سطری آن را تشکیل داده اند. آب گرم که از منابع گرمایشی به لوله ها می رسد و گرمای آن توسط فن به سمت دمپر ها هدایت می شود. ساختار پرده دار کویل باعث می شود گرما با قدرت بیشتری خارج شود.

اگر سیستم قابلیت سرمایشی داشته باشد عملکرد به همین صورت می باشد تنها آب ورودی به لوله ها سرد بوده و منبع سرمایشی مینی چیلرها هستند. مینی چیلر دستگاهی است که پس از سرد کردن آب آن را پمپ می کند.

کاربردهای یونیت هیتر های سقفی، دیواری و زمینی

برای اشاره به کاربردهای یونیت هیتر باید باید شرایط نصب آنها را در نظر بگیریم انواع این هیترها در رابطه با نصب سقفی، دیواری و زمینی می باشند. اگر برای هر کدام از آنها، هر دو قابلیت گرمایشی و سرمایشی را لحاظ کنیم باید آنها را به انواع یونیت هیتر افقی و عمودی نیز تقسیم کنیم.

کاربردهای یونیت هیتر های سقفی، دیواری و زمینی نسبت به یکدیگر دارای مزایا و معایبی می باشند. برای مثال یونیت هیتر سقفی عموما در قسمت های مختلف یک آپارتمان، سالن یا سوله بزرگ پرکاربرد تر می باشد چرا که ظرفیت کمی دارد و باید در تعداد بالا به کار رود.

کم ظرفیت بودن این هیتر آن را برای نصب در سقف مناسب می کند به این دلیل که انتقال حرارت از  بالا باعث مصرف بهینه از گرما و عدم هدر رفت انرژی می شود.

اگر فضا و شرایط به گونه ای است که به گرمادهی بالا و سریع نیاز دارد بهتر است سیستم گرمایشی، زمینی باشد. توجه داشته باشید که سیستم های زمینی باید ظرفیت بالایی داشته باشند.

کاربردهای یونیت هیتر افقی و عمودی

افقی و عمودی بودن یونیت ها مربوط ها مربوط به جهت خروج هوا می باشد. عموما هیترهای سقفی جریان عمودی دارند که هوا را به سمت پایین هدایت می کنند. هیتر های افقی نیز به همان صورت جریان هوا را در طول محیط پراکنده می کنند. هیترهای زمینی قابل کنترل بوده و می توان گرما را بر قسمتی مشخص متمرکز کرد.

در سالن های با مساحت بسیار بالا هیترهای افقی و عمودی هر دو به کار می روند تا نیاز گرمایشی سالن را برطرف کنند. در این شرایط هوای گرم در جهات مختلف و در تمام قسمت های فضا جریان دارد.

یونیت هیتر افقی و عمودی - یونیت هیتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟
جهت جریان هوا در یونیت هیترها
نتیجه گیری

یونیت هیتر یکی از سیستم های گرمایشی می باشد که قابلیت سرمایشی نیز دارد. این هیتر مربوط به محیط های سربسته و بزرگ می باشد. البته یونیت هیتر به دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم می شود که نوع صنعتی آن مناسب واحد های صنعتی و تجاری با متراژ بالا و نوع خانگی آن برای آپارتمان های مسکونی می باشد.

عملکرد یونیت هیتر ها به این شکل است که لوله هایی پره دار پر از آب داغ لوله کشی شده و گرمای آنها توسط فن به خارج از دمپر ها هدایت می شود. درکل کاربردهای یونیت هیتر بسیار کاربردی می باشد.

این هیترها از نظر نصب به سه نوع دیواری سقفی و زمینی نیز تقسیم می شوند که مدل های سقفی و دیواری هر کدام به دو صورت افقی و عمودی جریان هوا را انتقال می دهند.

سوالات متداول
  1. ساختار یونیت هیتر چگونه است؟
    در یک جعبه فلزی تعدادی لوله فلزی پر ییچ و خم به صورت سطری تعبیه شده‌اند.
  2. دمپرها در یونیت هیترها چه نقشی دارند؟
    وظیفه هدایت جریان هوا را برعهده دارند چرا که اگر هوا به صورت پراکنده و بریده از دریچه خارج شود انتقال آن به تمام نقاط محیط سریع تر خواهد بود.
  3. یونیت هیتر از نظر نوع فن ساخته می شود؟
    نوع فن سانتریفیوژ است که اگر قبل از کویل قرار گیرد، دمنده و اگر بعد از کویل تعبیه شود مکنده می باشد.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.