تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

چرا بخاری تابشی تهیه کنیم؟!

چرا بخاری تابشی تهیه کنیم؟!
04سپتامبر

بخاری تابشی

فناوری جدید بکار برده شده در انواع بخاری‌ تابشی گرماسان امکان استفاده‌ این دستگاه‌ها را در فضاهای بسته و باز را فراهم می‌کند. امروزه، بخاری تابشی متنوعی طراحی شده، که جایگزین سیستم‌های گرمایشی سنتی شده‌اند.

گرمایش تابشی پدیده‌ای است که هر روز با آن مواجه هستیم. گرمای ساطع شده از نور خورشید مثال بارز این نوع گرمایش است. در این روش از اصول گرمایش تابشی برای انتقال انرژی گرمایی از جسم منبع، برای گرم کردن اشیاء استفاده می‌شود.

آنچه در مورد بخاری تابشی خواهید خواند:

درست همان‌طور که اشعه‌های خورشید زمین را گرم می‌کنند، بخاری‌ تابشی نیز با روشی مشابه گرمایش ایجاد می‌کنند ( این بخاری‌ها هم برای گرم کردن افراد و هم ساختمان‌ها به کار برده می‌شوند).

بخاری‌های تابشی، انرژی مادون قرمز را که هنگام جذب شدن توسط اشیاء به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود، ساطع کرده و با گرم کردن سطح اشیا و افراد در محیط باعث بالا رفتن دمای محیط می‌شوند.

با توجه به اینکه در این روش انرژی گرمایی از طریق اجسام جامد بدست می‌آید، این فن‌آوری امکان استفاده از بخاری تابشی را چه در داخل ساختمان‌ها و سالن‌های صنعتی و چه در فضاهای باز برای گرم نگه داشتن افراد آن محیط، میسر می‌کند.

برخلاف شیوه‌های گرمایشی دیگر، بخاری‌های تابشی بازده بالایی دارند.

 

نوع کاربری بخاری تابشی

1-استفاده از بخاری تابشی در فضای بسته

بخاری تابشی از کف و گرمایش از دیوار، سیستم‌های کم حرارت نیز نامیده می‌شوند. به دلیل اینکه سطح گرمایشی این سیستم‌ها گسترده‌تر از سیستم‌های دیگر است، برای تولید حرارتی برابر با سیستم‌های دیگر، درجه دمای کمتری لازم است.

این سیستم‌ها گرمایی مطبوع با رطوبت مناسب را به محیط شما می‌بخشند.

بالاترین درجه‌ سطح گرمایشی، بسته به نوع اتاق، از ۲۹ تا ۳۵ درجه‌ سانتی‌گراد (۸۴-۹۵ درجه‌ی فارنهایت) متغیر است. هیترهای گرمایش تابشی سقفی بیشتر در تولیدی‌ها، انباری‌ها و سالن‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این سیستم‌ها با فاصله‌ چند متر از سقف آویزان می‌شوند و دمای سطح آن‌ها بسیار بالاتر از سیستم‌های گرمایش از کف و دیوار است.

2-استفاده از گرمایش تابشی در فضای باز و نیمه باز

در مورد گرمایش محیط‌های روباز باید گفت که هوای این فضاها دایماً در جریان است. استفاده از سیستم‌های گرمایشی معمول در فضاهای باز عملاً غیرممکن است، چرا که با جریان هوا، گرمای تولید شده توسط باد رانده خواهد شد.

حتی اگر جریان باد نیز وجود نداشته باشد، طبق قوانین فیزیکی، اثر شناوری هوای گرم را دور خواهد کرد.

هدف سیستم‌های گرمایش تابشی فضای باز این است که اشیا یا افرادی را که در محدوده‌ی مسیرشان در فضای باز عبور می‌کنند، گرم کنند. سیستم‌های گرمایش تابشی گازسوز هستند و از گرمایش تابشی مادون قرمز استفاده می‌کنند.

انواع بخاری‌ تابشی

  • بخاری تابشی لوله‌ای
  • بخاری تابشی سرامیکی
  • بخاری تابشی چتری
  • بخاری هوای گرم

بخاری تابشی لوله‌ای:

این بخاری تابشی به گونه‌ای طراحی شده که امواج الکترومغناطیسی گرمی از خود ساطع می‌کند. در هیترهای تابشی لوله‌ای، ترکیب گاز و هوا در یک لوله تبادل حرارت می‌سوزد. این لوله معمولاً از جنس آلومینایز گرمادیده است.

گرمای سطح این لوله‌ها در شدیدترین حالت به ۴۸۰ و ۶۰۰ درجه سانتی‌‌گراد می‌رسد. احتراق درون لوله اتفاق می‌افتد و مستقیماً در تماس هوای محیط نیست. این هیتر امواجی با فرکانس پایین‌تر و طول موج بلندتر تولید می‌کنند.

همچنین این هیترها دارای لوله‌های بلندی هستند که می‌توانند دما را در محدوده گسترده‌ای به طور یکنواخت پخش کنند و علاوه بر آن بدلیل پایین‌تر بودن سطح دما، تجربه دلپذیرتری را به گیاهان و انسان‌ها خواهد داد.

بخاری تابشی سرامیکی:

این بخاری که در پوششی از آلومنیوم قرار گرفته، با طول موجی فراتر از ۷۰۰ درجه، گرمای ملایم را از خود ساطع می‌کنند. استفاده از سرامیک در این هیتر تابشی به دلیل بازده انتشار بالا، بهترین ماده برای تبدیل انرژی گاز به پرتوهای حرارتی مادون‌قرمز است که  30 درصد کارآمدتر از فلز می‌باشد.

بخاری تابشی چتری:

بخاری تابشی چتری یا قارچی، مقیاس کوچک شده هیترهای تابشی است که به راحتی بر روی زمین قرار گرفته و گرمایش خود را به صورت شعاعی به محیط انتقال می‌دهد. از این هیترها برای گرمایش روف گاردن، رستوارن و کافی‌شاپ‌های باز بهره می‌برند.

بخاری هوای گرم:

کوره‌ هوای گرم یا هیتر گلخانه، دارای یک کوره مرکزی در داخل چهارچوب که بدنه آن از ورق‌های گالوانیزه با رنگ پلی‌استر که مقاوم در برابر خوردگی، حرارت، پوسیدگی و رطوبت می‌باشد.

این کوره غالبا از جنس استیل ساخته می‌شود تا دوام بالایی داشته باشد. همچنین کوره باید در مقابل آتش زیاد نیز مقاومت داشته باشد و اصطلاحا آتش‌خوار باشد. چرا که دمای این قسمت به مقدار بسیار بالایی افزایش خواهد یافت.

چتری 1024x683 - چرا بخاری تابشی تهیه کنیم؟!مزایای بخاری‌ تابشی

سیستم گرمایشی این بخاری‌‌های تابشی مشابه گرمایش خورشید است. گرمای تابشی از هوا عبور کرده و اجسام جامد را گرم می‌کند. استفاده از این بخاری‌ها در هر مکانی موثر و مفید است.

از دیگر مزایای این بخاری‌ها قابلیت آن‌ها در تولید گرمای آنی است. این بخاری‌ها، بدون نیاز به پیش گرمایش پرهزینه، محیط را به صورت آنی گرم می‌کنند و از هزینه‌های گرمایش می‌کاهند.

مشخصه‌ای که این بخاری‌ها را پرطرفدار می‌کند، کاهش هزینه‌های مصرفی گرمایشی است. به دلیل اینکه بخاری‌های تابشی تنها محدوده‌ مشخص مورد نظر را گرم می‌کنند، از اتلاف گرما جلوگیری کرده و شما تنها هزینه‌ گرم کردن مکان مورد نظرتان را پرداخت می‌کنید.

با انتخاب بخاری تابشی سرمایه شما تنها صرف خرید تعداد محدودی بخاری خواهد شد که برای گرم کردن محدوده‌ای مشخص کافی خواهند بود.

ویژگی بخاری تابشی

از نکات مثبت دیگر این بخاری‌ها این است که حین گرم کردن محیط صدایی تولید نمی‌کنند. به این دلیل که این بخاری‌ها اجزای متحرکی ندارند، بی صدا بوده و آلودگی صوتی ایجاد نمی‌کنند. این بخاری‌ها برای مکان‌هایی که مشکل سروصدا دارند، گزینه‌ای عالی برای انتخاب به شمار می‌روند.

با استفاده از بخاری‌ تابشی می‌توانید فضای بیرون را به محیطی مطبوع برای سرو غذا و دیگر فعالیت‌ها تبدیل کنید. بخاری‌های تابشی به آسانی نصب می‌شوند، ایمن هستند و بخاری‌های تابشی یکی از پرکاربردترین سیستم‌های گرمایشی برای فضاهای باز به شمار می‌آیند.

برخلاف بخاری‌های گازسوز معمولی همرفتی، این بخاری‌ها به نگهداری و مراقبت زیادی نیاز ندارند. انرژی تابشی مادون قرمز ساطع شده نیز کاملاً بی‌خطر است که در یک چشم به هم زدن، و در هر فصلی از سال، محیط را به دمای مطلوب می‌رساند.

بخاری‌های تابشی بر طبق استاندارد کیفیت برتر اتحادیه اروپا (CE) طراحی شده‌اند و استفاده از آن‌ها در محیط‌های مختلف به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند.حتی در روزهای بسیار سرد سال، می‌توانید گرمای ساطع شده از بخاری تابشی را به صورت مستقیم دریافت و احساس کنید. هم‌چنین به دلیل ضد آب بودن، استفاده از این بخاری‌ها در روزهای بارانی نیز مقدور می‌باشد.

در پایان

با توجه به مزایای بخاری تابشی و تلاش شرکت گرماسان برای رسیدن به گرمایش مطلوب محیط کاربری شما، کاهش هزینه‌های مصرفی و کاملا مقرون به‌صرفه بودن این سیستم‌های گرمایشی گرماسان، شما می‌توانید با ارتباط با کارشناسان با تجربه شرکت ما اطلاعات کافی و قیمت بخاری‌های تابشی بدست آورده و تهیه نمایید.