مزایای هیتر تابشی مادون قرمز

مزایای هیتر تابشی مادون قرمز
19سپتامبر

معرفی گرماتاب مادون قرمز

انواع گرماتاب با کاربردهای مختلف منابع سوخت متفاوتی دارند. هیترها با توجه به سوخت عملکردهایی گوناگون داشته و گرما را به چندین حالت منتقل می کنند. دسته ای از آنها تابشی بوده که منحصرا به صورت برقی، گازی و مادون قرمز در دسترس هستند. مدرن ترین گرماتاب تابشی، هیتر مادون قرمز می باشد که با اشعه دمای محیط را افزایش می دهد.

هیترهای تابشی مادون قرمز بدون نیاز به فن یا جریان هوا انرژی را به فضا منتقل می کنند. عملکرد هیتر مادون قرمز از مزایا و معایبی برخوردار بوده و وابسته به محیط و کاربرد ویژگی های آن در نظر گرفته می شوند. این هیترها جایگزین ایده آلی برای مدل های فن دار و پر سر و صدا یا گرماتاب های گازی و برقی می باشند که انرژی بالایی مصرف می کنند.  در صورتی که برق و انرژی مورد نیاز این هیترها به مراتب کمتر از آنها می باشد.

گرماتاب مادون قرمز - مزایای هیتر تابشی مادون قرمز
هیتر فروسرخ

آشنایی هیتر تابشی مادون قرمز

منبع سوخت و انرژی هیترهای تابشی مادون قرمز، نور، اشعه یا امواج متمرکز می باشد. مادون قرمز گرمایی یکنواخت در محیط اطراف ایجاد کرده و انرژی آن به پایان نمی رسد.

این گرماتاب های پیشرفته دارای قابلیت اتصال به کامپیوتر و لپ تاپ بوده و امکان کنترل عملکرد گرمایشی آن فراهم میباشد.

مشخصات ظاهری گرماتاب فروسرخ

هیتر مادون قرمز در ابعاد و اندازه های متنوعی در دسترس است. سایز بزرگ آنها برای فضای باز کاملا مناسب بوده انتخاب آنها بر اساس نیاز و محیط مورد نظر است. ساختار ساده و مدرن این هیتر سختی مراحل نصب آن را کاهش داده و سرویس یا تعمیر قطعات آن بسیار مقرون به صرفه می باشد.

ظاهری گرماتاب فروسرخ - مزایای هیتر تابشی مادون قرمز
گرماتاب مادون قرمز

کاربرد هیتر مادون قرمز

هیتر مادون قرمز برای مکانهایی که نیاز به درجه بالایی از گرمای یکنواخت دارند، توصیه می شود. در کل امواج این هیترها بیماری زا یا آسیب رسان نمی باشند، چرا که یکی از اشعه های نور خورشید است، اما برخی بر این باورند که آنها را باید در مکان هایی به کار برد که فضا باز و بزرگ بوده و حتی فاصله آن از افراد حاضر در آن مکان زیاد باشد تا ضرر اشعه ها کاهش یابد.

تولید هیتر تابشی مادون قرمز تنها یکی از نتایج بهره بری از این اشعه می باشد. المنت های مادون قرمز و هر عنصر تولید کننده این امواج در صنایع گوناگونی اعم از پزشکی و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند.

عملکرد هیتر مادون قرمز

در هیتر مادون قرمز المنت هایی سرامیکی دارند که از خود امواج فروسرخ یا مادون قرمز ساطع می کنند. المنت ها قطعاتی هستند که انرژی الکتریسیته را به انرژی گرمایی تبدیل می کنند.  المنت های مادون قرمز این امواج نامرئی را پس از داغ شدن آزاد می کند.

در اصل داخل المنت باید یک سیم فولادی باشد که در صورت داغ شدن به عنوان منبع تابش طیف هایی پیوسته از امواج را با طول موج بلند آزاد کند. لامپ های مادون قرمز نیز در برخی هیترها به کار می روند اما منبع تابش رایج المنت ها هستند.

جنس المنت های فروسرخ ترجیحا سرامیک می باشد چرا که انرژی را کاملا منتقل می کند. در صورتی که دیگر متریال ها درصدی از انرژی را جذب کرده و بازدهی مفید آن کاهش می یابد.

گرماتاب فروسرخ مجهز به ترموستات

حرارت ایجاد شده در المنت هیتر مادون قرمز قابل تنظیم و کنترل نمی باشد. اما خود به صورت خودکار امواج را مانند نور خورشید، کنترل شده ساطع می کند. اما در صورتی که هیتر برای مدت طولانی روشن باشد و دمای محیط به اندازه لازم یا حتی بیشتر گرم شده باشد، انرژی بیهوده مصرف می شود. حتی در این شرایط دستگاه با درصد پایین محتمل آتشسوزی نیز خواهد بود.

اما گرماتاب یا هیتر مادون قرمز مجهز به ترموستات بوده و عملکرد گرمایشی آن کنترل شده می باشد. ترموستات یک کنترل گر دما است که اجازه نمی دهد امواج فروسرخ بیش از ظرفیت هوا آزاد شوند. عملکرد ترموستات به این شکل است که دمای محیط را دائما می سنجد و در صورت یکسان بودن درجه گرمای محیط با انرژی گرمایی المنت، دستگاه با به صورت خودکار خاموش می کند. سپس با افت دما مجدد هیتر را فعال می نماید.

فروسرخ مجهز به ترموستات - مزایای هیتر تابشی مادون قرمز
ترموستات گرماتاب مادون قرمز

نتیجه گیری

هیترهای تابشی به صورت برقی، گازی و مادون قرمز در دسترس می باشند. گرماتاب تابشی مادون قرمز نسبت به دو مورد دیگر به صرفه تر بوده و برق مصرفی آن به مراتب کمتر از هیتر برقی می باشد. امواج فروسرخ در این دستگاه ها از المنت سرامیکی ساطع می شوند.

سوالات متداول

  1. بدنه هیتر مادون قرمز از چه جنسی می باشد؟
    از آنجا که بدنه این گرماتاب داغ نمی شود، از هر متریالی اعم از چوب، پلاستیک یا سرامیک ساخته می شود.
  2. ترموستات علاوه بر تنظیم گرما از هیتر محافظت می کند؟
    این خاموش کننده خودکار در صورت داغ کردن موتور آن را خاموش می کند تا از کار نیفتد.
  3. دمای المنت سرامیکی در حالت عادی به چند درجه می رسد؟
    حداقل دمای آن 700 درجه سانتی گراد خواهد بود.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.