تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

سیستم گرمایش استخر و جکوزی

سیستم گرمایش استخر و جکوزی
08سپتامبر

سیستم گرمایشی از کف استخر

سیستم گرمایشی استخر و جکوزی، مدل های گوناگونی دارد. برای مثال هیترهای استخرهای خانگی، عمومی، درمانی، غواصی، جکوزی و … مدارها و سوخت های مختلفی برای گرمایش می پذیرند. گرمایش استخر در زمستان به خصوص در استخر های روباز بسیار ضروری می باشد، در غیر این صورت شنا کردن در آنها تقریبا غیر ممکن خواهد بود. پس باید برای استخر یک سیستم گرمایشی مانند گرماتاب وجود داشته باشد که آب گرم شود. سیستم گرمایشی استخر و جکوزی در انواع گوناگون طراحی می شود و عملکرد آن نسبت به گذشته پیشرفت چشم گیری داشته است.

گرمایشی از کف استخر 1 - سیستم گرمایش استخر و جکوزی
هیتر استخری

انواع سیستم گرمایشی در استخر

در گرمایش استخر و جکوزی پکیج ها، دیگ بخار، المنت ها و هیترهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

 • پکیج گرمایشی
 • هیتر گازی
 • هیتر برقی
 • گرمکن مستقیم چگالشی
 • هیت پمپ
 • مبدل حرارتی
 • المنت استخری

سیستم گرمایشی استخر و جکوزی با المنت

المنت استخری با عنوان گرمکن یا هیتر برقی نیز شناخته می شود. المنت های برقی در مدل های مختلف و با متریال های گوناگونی تولید شده و هر کدام دارای ویژگی ها و کاردهای منحصر به خود هستند. المنت نوعی وسیله گرمایشی میله ای می باشد که جریان الکتریسیته را به انرژی گرمایی تبدیل می کند.

جریان برق مورد نیاز در سیستم گرمایشی استخر و جکوزی به صورت تک فاز یا سه فاز تامین می شود. انتخاب فاز برق بر اساس ابعاد استخر حجم آب صورت می گیرد.

المنت استخری برقی تک فاز یا سه فاز؟

المنت تک فاز با معایبی همراه بوده و تنها با برق کنتور 32 آمپر کار می کند. در ضمن اگر استخر مورد نظر روباز است انرژی بسیاری هدر می رود. به خصوص زمانی که حجم آب بیش از توان المنت باشد.

ممکن است المنت تک فاز شما، به انرژی بیش از توان کنتور نیاز داشته باشد. در این شرایط باید آمپر فیوز کنتور را افزایش دهید. با این اوصاف هیتر های تک فاز آنچنان به صرفه نمی باشند.

المنت سه فاز دارای سه هادی می باشد که هر کدام ولتاژ، فرکانس و دامنه یکسانی دارند. همچنین از مقاومت دمایی بالایی برخوردار هستند. این المنت بیشتر برای کار گذاشتن در استخر توصیه می شود چرا که ظرفیتی سه برابر مدل های تک فاز داشته و نسبت به انرژی دریافتی، بازدهی مفید تری دارد.

استخری برقی تک فاز یا سه فاز؟ - سیستم گرمایش استخر و جکوزی
المنت میله ای

هیتر گرمایش برقی سرامیکی

در سیستم گرمایشی استخر و جکوزی، سرامیک بهترین متریال برای انتقال گرما می باشد و هدر رفت انرژی کمتری دارد. به این منظور که انرژی گرمای ساطع شده از آن بیش از انرژی الکتریسیته مصرفی می باشد. روکش سرامیکی این المنت ها ضخیم بوده و دوام و استحکام آن را افزایش داده است.

هیتر گازی استخری

مدل دیگری از سیستم گرمایشی استخر و جکوزی هیتر های گازی می باشند که به دلیل سرعت بالا در گرمایش و متعادل سازی آب از محبوبست بالایی برخوردار هستند. هیتر های گازی در اکثر استخر های آب شور و کلر کار گذاشته می شوند که در فصل های سرد دارای بهترین عملکرد می باشند. یکی از دلایل محبوبیت این سیستم به صرفه تر بودن آن نسبت به هیترهای برقی است.

سوخت این سیستم گرمایشی گاز طبیعی و گاز پروپان می باشد که از لوله کشی های انشعابی و مخزن کانتور تامین می شوند. بازدهی انواع سیستم گرمایشی استخر و جکوزی که منبع سوخت آنها گاز است بسیار مفید بوده و این هیترها به دلیل احتراق بدون پیلوت در مدل های نسل جدید، 95 درصد افزایش بازدهی داشته اند.

ویژگی هیترهای گازی استخرهای آب شور

با وجود ساختار ضد زنگ انوع سیستم گرمایشی استخر و جکوزی به خصوص هیترهای گازی، ممکن است محتویات آب موجب زنگ زدگی سیستم شوند. به همین خاطر باید سطح PH آب را متعدل نگه دارید و اندازه کلر را به صورت استاندارد تعیین کنید.

آسان ترین و مطمئن ترین راه برای جلوگیری از تخریب هیتر گازی باید در ساختار آن آنود زینک به کار رفته باشد. اینگونه تحت هر شرایطی بدنه سیستم مقاوم خواهد بود.

هیترهای گازی استخرهای آب شور 1 - سیستم گرمایش استخر و جکوزی
هیتر گازی استخری
نتیجه گیری

سیستم گرمایشی و هیترهای استخری مدل های گوناگونی دارند که منبع تغذیه و ساختار متفاوتی دارند. از به صرفه ترین آنها هیترهای برقی و گازی می باشند. هیترهای برقی المنت های سرامیکی و میله ای می باشند که بر اساس فاز ظرفیت گرمایی متغیری دارند. هیترهای گازی نیز نسبت به مدل های برقی به صرفه تر بوده و بازدهی مفیدتری دارد. سیستم های گازی در آب شور و کلر به کار می روند.

سوالات متداول 

 1. المنت های برقی در استخر خطر برق گرفتگی ندارند؟
  در صورتی که از مراکز و سایت ها معتبر المنت را خریداری کنید و نصب آن را به متخصص مطمئن بسپارید مشکلی پیش نمی آید. در غیر این صورت با خطر برق گرفتگی مواجه خواهید بود.
 2. به عنوان سیستم گرمایشی استخر و جکوزی المنت سرامنیکی بهتر است یا میله ای؟
  سرامیکی، چرا که روکش ضخیم تری نسبت به مدل های میله ای داشته و این موضوع طول عمر آن را افزایش می دهد. علاوه بر این سرامیک در انتقال حرارت عملکرد بهتری دارد.
 3. دمای استخرهای تفریحی و جکوزی چند درجه سانتی گراد است؟
  دمای آب ها استخر های تفریحی باید 24-29 و جکوزی 36-40 درجه سانتی گراد باشد.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.