تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

سیستم گرماتاب / انتقال انرژی گرمایی توسط امواج

سیستم گرماتاب / انتقال انرژی گرمایی توسط امواج
06آوریل

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

برای گرمایش محیط نیاز به دستگاهی داریم که بتواند به خوبی گرمایش موردنظر را تامین نماید؛ هیتر تابشی لوله‌ای که به آن سیستم گرماتاب نیز می‌گویند، جزء بهترین و کارآمدترین سیستم گرمایش صنعتی موجود در بازار است که می‌تواند گرمای خوبی را در انواع فضاهای کاری ایجاد نماید.

در سیستم های گرماتاب پانلی چند سطح داخلی که شامل سقف، دیوار و کف گرما را می تاباند و از طریق گرماوری از تابش به بدنه را کاهش می دهد. دستگاه گرماتاب از سیستم های گرمایش با بخار، آب گرم و هوای گرم متداول می باشد. چون در اصل گرما بر روی بدنه با اثر جا به جایی کاهش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید: هیتر گازی گرماتاب چیست؟!

این هیترهای لوله‌ای در منازل مسکونی نیز قابل استفاده هستند و سیستم‌های گرماتاب به صورت سیستم های پانلی از سیستم های گرماتاب قرنیزی می باشند.

سیستم گرماتاب قرنیزی

از پانل های پا کوتاه یا قرنیزی استفاده می شود که همانند کمریندی در دور دیوار های خارجی را فرا گرفته است. منبع گرما؛ آب گرم می باشد که در درون پانل ها در حال چرخش می باشد.

1 - سیستم گرماتاب / انتقال انرژی گرمایی توسط امواج
نمونه پروژه سیستم گرماتاب

مشخصات فنی سیستم گرماتاب

1. دستگاه گرماتاب به عنوان هیتر صنعتی محسوب می شود و در مکان های صنعتی مانند کارخانجات ها، سوله ها، رستوران ها و محیط باز استفاده می شود.

مزایای سیستم گرماتاب

1. صرفه جویی در مصرف سوخت تا 50 درصد
2. صرفه جویی در مصرف برق تا 90 درصد
3. حذف لوله کشی آب جهت گرمایش فن کویل ها و یونیت هیتر
4. عدم نیاز به موتورخانه‌ی مرکزی
5. گرمایش به صورت موضعی
6. گرمایش به صورت سریع و فوری
7. گرمایش در سطح ها نزدیک به کف
8. نصب آسان و جایگیری در سقف

نحوه کارکرد سیستم گرمایش تابشی گرماتاب

گرماتاب در ارتفاعی از سالن نصب می شود که بتواند به مشعل مخصوص که به یک لوله به شکل یو وصل شده است؛ شعله را با طول زیاد درون لوله با ضریب تابش زیاد به وجود می آورد. حرارت ناشی از وجود شعله باعث می شود که امواج مادون قرمز به امواج توسط سطح های منعکس کننده که در بالای لوله آتش قرار گرفته اند و به شکل ذوزنقه می باشند، به سطح و اجسام می تابند و با عث گرما در سطح کف می شود. گرمای که از تابش گرماتاب های موجود در بازار، به وجود می آید همانند گرمای خورشید می باشد.

تفاوت گرمایش تابشی و جابجایی / گرمایش از طریق جابجایی

حرارت به وجود آمده توسط سیستم های گرمایشی بخاری صنعتی، فن کویل و یونیت هیتر هوای گرمی را به وجود می آورند و به سمت بالا حرکت می کنند و در زیر سقف متمرکز می شود و دمای قسمت پایین سالن را کاهش می دهد.

اتلاف حرارت به دلیل بالا رفتن گرما در زیر سقف و هدر رفتن حرارت از طریق سقف، جداره و پنجره ها عدم کنترل و جهت دهی به حرکت های هوای گرم که باعث می شود که هوای گرم به فضا های ناخواسته و اتلاف انرژی و همچنین باعث افزایش مصرف هزینه ی سوخت می شود.

در روش جابجایی حرارت به صورت کروان انجام بگیرد و همین امر باعث می شود که در محیط های حساس و شرکت های صنایع غذایی ایجاد تولید گرد و غبار شود و از کیفیت محصولات کاهش می دهد؛ همچنین گرد و غبار برای سلامت انسان مضر می باشد و باعث بیماری های تنفسی می شود.

روش جابجایی برای گرم کردن محیط زمان زیادی را باید صرف کرد تا تمام محیط گرم شود و همین امر باعث افزایش سوخت می شود و همچنین سطح کف و دستگاه ها دیرتر گرم می شود.

گرمایش از طریق روش تابشی گرماتاب

حرارت در سیستم تابشی به صورت امواج شکل می گیرد و انکان جهت دادن به مسیر گرمایش وجود ندارد به همین علت حرارت بیشتری در فضا های مورد نیاز متمرکز می شود و بیشترین دما در سطح کف می باشد. چون که انتقال حرارت به صورت تابشی می باشد، حرارت جذب هوای محیط نمی شود و همین امر باعث اتلاف حرارت جزئی  در مقابل تعویض هوا می شود.

در سیستم تابشی می توانید به صورت موضعی دما محیط را کنترل کنید به همین دلیل که در هر نوع مدل از یک سالن نیاز به گرمایش می باشد و همچنین می توانید با انعطاف پذیری بالای این سیستم استفاده کرد.

در سیستم تابشی حرارت با کورن هوا صورت نمی گیرد و چرخش هوایی وجود ندارد به همین دلیل از این سیستم در سالن های صنایع غذایی استفاده می کنند چون باعث کاهش گرد و غبار در بهداشت و کیفیت محصولات می شود.

برای گرم کردن محیط با کوران باید گرم کردن را قبل و بعد از ساعات کاری انجان داد و در صورتی که در سیستم های تابشی به صورت لحظه ای می توانید هوا قسمت مورد نیاز گرم شود و باعث کاهش مصرف هزینه ی سوخت می شود.

نصب و اجرای سیستم گرمایش تابشی گرماتاب به دو صورت می باشد که شامل سیستم های سقفی و ایستاده دیواری می باشند و نسبت به سیستم های مرکزی نصب آسان تری دارند.

بیشتر بخوانید: مزیت و کاربرد سیستم‌های گرمایشی گرماسان

سیستم گرماتاب سقفی به صورت آویزان از سقف نصب می شود. دستگاه‌های گرماتاب های سقفی توسط نگهدارنده هایی مانند زنجیر باید نصب کرد. زنجیر های قابل استفاده باید از کیفیت خوبی برخوردار باشند و هیچ گونه علائم پاره گی و یا ساییدگی در آن وجود نداشته باشد در غیر این صورت امکان دارد محصول گرماتاب سقوط کند.

نکنه مهم این است که نصب نادرست گرما تاب می تواند باعث کم شدن راندمان شود.

لوله کشی گاز سیستم گرماتاب

با توجه به استاندارد های شرکت ملی گاز و ظرفیت مشعل گازسوز دستگاه گرما تاب از مشخصات قطر و اندازه ی لوله های گاز رسانی و طرفیت رگلاتور مشخص می شود و بهتر است بعد از نصب دستگاه لوله کشی گاز را انجام داد.

گرماتاب - سیستم گرماتاب / انتقال انرژی گرمایی توسط امواج

برق سیستم گرماتاب

برق مورد نیاز سیستم گرماتاب 40-100 می باشد و بهتر است برای کابل کشی برای هر سیستم به طور جداگانه شکل گیرد. کابل مورد استفاده باید در سایز 3 در 1.5 باشد.

تهویه سیستم گرماتاب

سیستم گرماتاب برای ایجاد احتراق و خروج محصولات احتراق به تهویه مناسبی نیاز دارد. برای شروع احتراق باید هوای مورد نیاز تامین شود و بعد از احتراق کامل و خروج محصولات احتراق به یک دودکش نیاز می باشد که بتواند گاز مونواکسید کربن را به بیرون از سالن خارج کند.

میزان هوای مورد نیاز احتراق کامل گرماتاب باید 11-13 برابر حجم گاز مصرفی باشد.

** برای کسب جزئیات بیشتر در مورد سیستم‌های گرمایش صنعتی، به صفحه مجله گرماسان مراجعه کنید. امیدواریم اطلاعات قابل قبول و مفیدی در این مطلب در اختیار شما قرار داده باشیم؛ شما نیز می‌توانید دیدگاه‌ها و اطلاعات خود را از طریق ثبت نظر، با ما در میان بگذارید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.