تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

تنظیم مشعل گرماتاب

تنظیم مشعل گرماتاب
07نوامبر

روش تنظیم مشعل گرماتاب

می دانیم که مشعل گازی در تامین انرژی گرمایی نقش مهمی دارد. اینکه چگونه مشعل گازی تنظیم شود، اهمیت ویژه ای دارد تا احتراق به درستی انجام گردد. در این مطلب می خواهیم به چگونگی تنظیم مشعل گرماتاب بپردازیم که به نصب و اجرای آن هم اشاراتی خواهد شد.

وقتی گاز شهری از طریق شیرهای برقی وارد مشعل می شود، ناخالصی های آن به وسیله فیلتر رفع می شود. در ادامه، در اثر ترکیب هوا با گاز، عمل احتراق اتفاق می افتد.

اگر میزان ترکیب هوا با گاز کنترل شده باشد، احتراق کامل و به درستی انجام می شود و تنظیم مشعل گرماتاب اصولی انجام گرفته است.

موارد مهم در تنظیم مشعل گرماتاب

از موارد مهمی که در تنظیم مشعل گرماتاب باید رعایت شود و در نظر داشت، این است که:

 • مقدار و میزان شعله باید مشخص شود و تنظیم شده باشد.
 • در دستگاه پیچ برنجی وجود دارد که اگر در جهت عقربه های ساعت چرخانده شود، شعله زیاد می شود و برعکس اگر، بر خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت چرخانده شود، شعله کم می شود.
 • پس برای تنظیم مشعل گرماتاب می توان از پیچ برنجی که روی دستگاه قرار داده شده است، استفاده نمود.
 • با چرخاندن به طرفین می توان میزان شعله را با توجه به نیاز، کم و زیاد نمود.
 • نکته دیگری درباره تنظیم مشعل گرماتاب برای شما عزیزان وجود دارد که، برای اطمینان از تنظیم درست شعله به رنگ آن توجه نمایید.
 • اگر رنگ شعله آبی باشد، یعنی احتراق درست انجام می شود و جای نگرانی وجود ندارد. اما در غیر اینصورت در جهت پیدا کردن علت و رفع آن توسط کارشناسان برآیید.
مهم در تنظیم مشعل گرماتاب - تنظیم مشعل گرماتاب
رعایت موارد مهم در تنظیم مشعل گرماتاب

اهمیت تنظیم مشعل در سیستم گرماتاب

اینکه بتوان شعله را درست تنظیم نمود بسیار اهمیت دارد و این مهم بودن از آن جهت است که، ممکن است در اثر تنظیم نبودن شعله، انفجاری ناگهانی رخ دهد.

علت این اتفاق می تواند، در اثر جمع شدن گاز در درون محفظه باشد. باید پیچ تنظیم مقدار گاز استارت را تنظیم نمایید تا از این اتفاق پیشگیری شود.

اگر تنظیم شعله در گرماتاب به درستی انجام شود، باعث می شود که عمر دستگاه بیشتر شده و ماندگاری بهتری داشته باشد. پس می توان گفت: از دلایل پر اهمیت بودن تنظیم شعله گرماتاب، نگهداری بهتر از آن است.

برای اینکه در دستگاه شما استهلاک و فرسودگی و خرابی ایجاد نشود، باید این اصول را رعایت کرد و اهمیت زیادی دارد.

از دیگر دلایل مهم بودن تنظیم مشعل گرماتاب این است که با تنظیم درست و اصولی، باعث مصرف بهینه انرژی می شود و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می شود.

اگر مشعل به درستی تنظیم نشود، هم سوخت بیشتری هدر می رود و هم سوخت ناسالم است.

برای اینکه در مصرف انرژی و سوخت صرفه جویی شود و سوخت سالم باشد و هم هزینه پرداخت برای مصرف انرژی کمتر باشد، تنظیم مشعل گرماتاب را از کارشناسان در محل نصب فرا بگیرید.

تنظیم مشعل در سیستم گرماتاب - تنظیم مشعل گرماتاب
اهمیت تنظیم درست مشعل در سیستم گرماتاب

طرز کار گرماتاب

اگر از عملکرد و طرز کار گرماتاب بگوییم، باید به مخلوط گاز و هوا اشاره داشت که از طریق یک الکترود و با سیستم گرمایشی تابشی به مشعل گرماتاب، تابش می شود. وقتی شعله لوله را گرم کند، با بیشتر شدن دما، گرمای تابشی ایجاد می شود.

از آنجاییکه احتراق کامل گاز شهری به چندین برابر حجم هوا نیازمند است، وجود تهویه مناسب از الزامات است. پس به تهویه محیط باید اهمیت زیادی داد و از لوله های مناسب برای تامین هوا در جهت احتراق استفاده کرد.

سیستم گرمایشی تابشی

از سیستم گرمایشی تابشی برای ساختمان های مسکونی و صنعتی استفاده می شود. از مزایای این نوع سیستم گرمایشی، بهره وری بالا از انرژی است.

در واقع منبع گرما در زیر یک پوشش قرار می گیرد و با حرکت هوای گرم در جهت بالا و جا به جایی که در هوای با دمای کمتر صورت میگیرد، افزایش دما خیلی یکنواخت و همگن انجام می شود.

نکات مهم در نصب دستگاه گرماتاب

برای راه اندازی و نصب سیستم و دستگاه گرماتاب رعایت برخی موارد و مطلع بودن از آن ها لازم است که در ادامه شرح می دهیم.

با توجه به آنکه دستگاه گرماتاب در ارتفاع قرار گرفته و نصب در ارتفاع است، از دستگاه بالابر ایمن باید استفاده شود.

از آنجاییکه، هیتر تابشی دستگاه گرماتاب، گازسوز است، باید برای ایمنی بیشتر، سایز لوله های گاز در دستگاه با مشخصات و ویژگی های فنی و استاندارد در شرکت گاز، مطابقت داشته باشد. مصرف گاز هر دستگاه بر اساس مدل و ظرفیت حرارتی آن در کاتالوگ وجود دارد.

مهم در نصب دستگاه گرماتاب - تنظیم مشعل گرماتاب
بیان نکات مهم در نصب دستگاه گرماتاب

ایمنی در نصب لوله گاز مصرفی گرماتاب

برای اینکه نصب و تنظیم مشعل گرماتاب و راه اندازی آن درست و اصولی باشد و ایمنی کامل داشته باشد، به نصب لوله گاز مصرفی دقت شود.

لوله گاز مصرفی دستگاه گرماتاب باید، تا حدود 50 سانتی متری از مشعل هیتر گرماتاب کشیده شود. برای حفظ ایمنی بیشتر می توان از شیر قطع کن هم استفاده کرد.

شیر قطع کن باید در فاصله ای در حدود یک متر از مشعل دستگاه و قطع کن دیگری در 65 تا 70 سانتی متری از کف در جایی که نصب صورت گرفته است، قرار داد.

قابل ذکر است که کارشناسان و متخصصین نصب، در هنگام انجام کار همه این موارد را در نظر داشته و توضیحات لازم هم برای تنظیم مشعل گرماتاب و کار با دستگاه ارائه می دهند.

در نهایت اینکه

در این مطلب درباره تنظیم مشعل گرماتاب و نکات مهم در نصب دستگاه گرماتاب و موارد مهم در ایمنی بیشتر اشاره شد. امیدواریم این مقاله و مطالبش برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول تنظیم مشعل گرماتاب

 1. چرا تنظیم مشعل گرماتاب از اهمیت زیادی برخوردار است؟
  با تنظیم درست و اصولی مشعل گرماتاب، در مصرف انرژی و سوخت صرفه جویی می شود و هزینه پرداختی قبض شما هم کم تر خواهد بود.
 2. اگر تنظیمات در مشعل گرماتاب به درستی انجام نشود چه هزینه های در پی دارد؟
  تنظیم درست و اصولی از مشعل گرماتاب باعث می شود که عمر دستگاه بیشتر باشد و خرابی زود هنگام به بار نیاورد.
 3. لوله های گاز مصرفی تا چه فاصله ای از مشعل هیتر قرار دارد؟
  لوله گاز مصرفی دستگاه گرماتاب باید، تا حدود نیم متری متری از مشعل هیتر گرماتاب کشیده شود.

2 نظر

 • کرما تاب روشن می‌شود ولی گرما ندارد یعنی صدادارد ولی مشعل
  روشن نکیشود

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.