تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

تفاوت هیتر برقی با گازی

تفاوت هیتر برقی با گازی
09سپتامبر

هیتر برقی را انتخاب کنیم یا گازی؟

برای انتخاب هیتر برقی با گازی ابتدا باید به دلایل نیاز خود به هیتر توجه کنی به عوامل متعددی بستگی دارد و باید به نیازها و شرایط خاص خودتان توجه کنید. سایر عواملی که بر انتخاب بین این دو نوع هیتر تأثیر می‌گذارند به شرح زیر می باشد.

 • هزینه های مصرفی هر دو دستگاه: با توجه به تحقیقاتی که بر روی هیتر برقی انجام شده است پی برده اند که هزینه گازی مصرف انرژی کمتری نسبت به برقی دارد. بنابراین اگر به دنبال هیتری هستید که مصرف انرژی کمتری داشته باشد، هیتر گازی را انتخاب کنید.
 • سهولت در نصب و اجرا هیتر: بهتر است برای نصب این نوع هیتر از نیرو متخصص در این زمینه کمک بگیرید. در واقع   نصب و اجرای هیتر گازی کمی پیچیده‌تر می باشد چرا که نیاز به نصب خطوط گاز دارد. از سوی دیگر، هیتر برقی نیاز به پورت برق معمولی دارد که در اغلب مکان‌ها آماده است.
 • کاربرد هیتر برقی با گازی: از آنجایی هر دو هیتر کاربرد فراوانی دارند، از همین رو از هیتر گازی برای گرمایش فضاهای بزرگتر مانند منازل یا کارخانه‌ها مناسب است. ولی، هیتر برقی برای فضاهای کوچکتر مانند اتاق‌ها یا آپارتمان‌ها بهتر است.
 • امکانات و کارایی بالای دستگاه: برخی از هیترها امکاناتی مثل ترموستات هوش مصنوعی، تایمرهای برنامه‌ریزی شده، و ویژگی‌های انرژی‌بیشتر را دارند. بررسی این امکانات و نیازهای خودتان می‌تواند در انتخاب مناسب کمک کند.

با توجه به نکاتی که در بالا درباره تفاوت هیتر برقی با گازی بیان شد، دیگر به آسانی با توجه به نیاز خود می توانید هیتر مناسب را برای خود انتخاب کنید.

برقی را انتخاب کنیم یا گازی - تفاوت هیتر برقی با گازی
انتخاب هیتر برقی با گازی

هیتر برقی با گازی از نظر عملکرد چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

باید بگوییم که تفاوت هیتر برقی با گازی از نظر عملکرد تفاوت‌های مهمی دارند از جمله می توان به منبع انرژی آنها به عنوان تفاوت آنها اشاره نمود. همانطور که از نام آنها پیداست، هیتر برقی از برقی و گازی از گاز جهت تامین انرژی استفاده می کنند.

از دیگر تفاوت هیتر برقی با گازی می توان به کارایی و بازدهی هر دو هیتر اشاره نمود. معمولا هیتر های برقی با باز دهی بالایی عمل می کنند و می توان گفت که تمام انرژی برق مصرفی به تولید گرما تبدیل می‌شود ولی در گازی احتمال اینکه باعث هدر رفتن انرژی شود وجود دارد.

هم چنین از اصلی ترین تفاوت هیتر برقی با گازی می توان به کنترل دما هیتر نیز اشار نمود، در هیتر های برقی کنترل دما به آسانی نیز انجام می شود اما در هیتر های گازی کنترل دما ممکن است کمی زمانبرتر باشد.

به طور کلی، هیتر برقی و هیتر گازی گرماسان از لحاظ عملکرد می‌توانند مشابه عمل کنند، اما منابع انرژی مصرفی، کنترل دما، تأثیر بر محیط زیست، و نیازهای نصب و نگهداری متفاوتی دارند. انتخاب مناسب بستگی به نیازها و شرایط خاص مکان شما دارد.

انتخاب هیتر بر اساس مکان مورد نظر

انتخاب هیتر مناسب بر اساس مکان مورد نظر نیاز به در نظر گرفتن عوامل مختلفی دارد. از مهمترین عواملی که باید در انتخاب هیتر در نظر گرفته شوند در زیر اشاره شده است.

 • اندازه و مساحت مکان
 • نوع سیستم گرمایشی
 • نوع منبع انرژی
 • نوع هیتر
 • سیستم کنترل دما
 • تأثیرات هیتر بر آلودگی بر محیط زیست
 • میزان بودجه
یک هیتر مناسب - تفاوت هیتر برقی با گازی
انتخاب هیتر مناسب

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مورد  تفاوت‌های اصلی بین هیتر برقی با گازی بیان شد، پی بردیم که فرق بین آنها در منبع انرژی، کارایی و بازدهی، کنترل دما، نصب و نگهداری نیز می باشد. هم چنین توصیه می کنیم برای خرید ابتدا به انتظارتی که از هیتر دارید توجه کنید.

سوالات متداول

 1. چه تفاوت‌های اساسی بین هیتر برقی و هیتر گازی وجود دارد؟
  تفاوت‌های اصلی شامل منبع انرژی (برق یا گاز)، کارایی و بازدهی، کنترل دما، نصب و نگهداری و قابلیت انتقال می‌شود.
 2. کدام یک از هیترها بازدهی بهتری دارد؟
  هیتر برقی معمولاً بازدهی بالاتری دارد و تمام انرژی برق مصرفی را به تولید گرما تبدیل می‌کند.
 3. آیا هیتر گازی کنترل دما دقیقی دارد؟
  هیتر گازی نیز می‌تواند کنترل دما داشته باشد، اما ممکن است به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشد و تغییرات دمایی بیشتری داشته باشد.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.