تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

عیب یابی و تعمیر هیتر برقی

عیب یابی و تعمیر هیتر برقی
16اکتبر

تعمیر بخاری برقی

هیتر برقی یک بخاری تابشی است که از انرژی الکتریکی حرارت تولید می کند. این گرماتاب شامل المنت هایی با مشخصات متغیر می باشد که انرژی الکتریسیته را دریافت کرده و آن را به انرژی گرمایی تبدیل می کنند. گرمای تولید شده به صورت تابشی دمای محیط را افزایش می دهد. با توجه به مکانیزم این هیتر، قطعات و ساختار نسبتا پیچیده ای در آن به کار رفته اند. در نتیجه عیب یابی و تعمیر هیتر برقی در صورت خرابی نیاز به کمی دانش و آگاهی از ساختمان فنی آن دارد.

قطعات و اجزا تشکیل دهنده

اجزای هیتر برقی و قطعات آن هر کدام ویژگی هایی دارند و در صورت خرابی عملکرد بخاری را مختل می کنند.

ترمینال:

ترمینال، در واقع ورودی جریان برق بوده و توزیع آن را نیز برعهده دارد. متریال به کار رفته در ترمینال چینی بوده و در برابر حرارت حداکثر مقاومت را دارد. به دلیل حرارتی که در هیترهای برقی ایجاد می شود ترمینال در مقابل دیگر قطعات عایق می باشد. مزیت ترمینال چینی اتصالات دقیق و استحکامی است که در طراحی آن به کار رفته  و عمر طولانی دارد.

سیم های رابط:

سیم های رابط همان هادی های گرماتاب می باشند که الکتریسیته را به المنت می رسانند تا انرژی گرمایی مورد آزاد شود. جریان برق مورد نیاز برای هیتر، تعیین کننده سطح مقطع سیم های هادی می باشند.

صفحه منعکس کننده حرارت:

صفحه منعکس کننده حرارت از جنس فلز بوده و در مجاورت المنت نصب می شود. این صفحه فلزی گرمای آزاد شده از المنت را به محیط بیرون هدایت می کند.

عوامل خرابی هیتر برقی

رطوبت می تواند قطعات داخلی بخاری را از کار بیندازد به همین خاطر به هیچ عنوان به شستن آن نپردازید و برای نظافت تنها از دستمال مرطوب استفاده نمایید.

اتصال هیتر برقی به سه راهه نیز مشکل ساز خواهد بود، چرا که مسیر برق رسانی به بخاری چند شاخه می شود. در واقع مسیر برق رسانی به دستگاه نباید با دیگر وسایل الکتریکی مشترک باشد.

در صورتی که هیتر برای مدت طولانی و پیوسته روشن باشد، عمر کوتاه تری خواهد داشت و دائما باید به سرویس آن پرداخته شود.

سیم هیتر برقی نباید کمتر از A15 باشد.

و تعمیر هیتر برقی - عیب یابی و تعمیر هیتر برقی
تعویض و تعمیر برخی قطعات هیتر برقی

تعویض و تعمیر هیتر برقی

توجه کنید که هیتر برقی شما باید به ازای هر المنت یک کلید تغذیه داشته باشد. اگر اینگونه نیست حتما برای تعویض کلید و ایجاد مدار جدید اقدام نمایید.

اگر هر گونه ایراد، زخم و پوسیدگی در کابل بخاری برقی مشاهده می کنید فورا به تعویض آن بپردازید.

یکی از نشانه های ایجاب کننده نیاز به بررسی، تعویض یا تعمیر برخی قطعات، بوی سوختگی لاستیک می باشد. برای رفع این مشکل به تعمیر هیتر برقی و سرویس وارنیش ها بپردازید.

عیب یابی و تعمیر هیتر برقی در صورت روشن نشدن

اولین بررسی باید در رابطه با منبع انرژی صورت گیرد. چرا که اولین عامل روشن نشدن هیتر عدم برق رسانی به آن است. در این راستا تکنسین با فازمتر از وجود برق در پریز اطمینان حاصل کنید.

در صورت سلامت پریز به بررسی دو شاخه و کابل تغذیه پرداخته می شود.

همچنین احتمال دارد اتصالات کلیدهای بخاری قطع شده باشد.

یابی و تعمیر هیتر برقی - عیب یابی و تعمیر هیتر برقی
عیب یابی و تعمیر هیتر برقی در صورت روشن نشدن

اگر هیتر روشن می شود اما گرم نمی کند به این معنا است که المنت ها قطع شده اند. اگر مقدار زیادی مایع روی هیتر ریخته و به داخل نفوذ کرده باشد تمام المنت ها همزمان از کار می افتند. علاوه بر این با ضربه نیز پایه های نگهدارنده المنت ها جدا می شوند.

به مشام رسیدن بوی سوختگی در هیتر برقی حاکی از اتصال سیم به بدنه بوده و می تواند نشانه از بین رفتن عایق ها باشد. در این شرایط باید به تعمیر هیتر برقی و تعویض وارنیش ها پرداخت. همچنین در صورت لزوم باید پیچ و مهره های اتصال المنت به صفحه منعکس کننده حرارت را محکم کنید.

تعمیر هیتر برقی فن دار

در صورت خرابی فن در بخاری های فن دار ممکن است زمان روشن کردن هیتر فن روشن نشود، این به معنای سوختن فن است. در حالتی که تمام قطعات هیتر سالم هستند اما گرمای دستگاه کاهش یافته است یعنی فن نیم سوز شده است.

هیتر برقی فن دار - عیب یابی و تعمیر هیتر برقی
تعمیر هیتر برقی فن دار سوخته

نتیجه گیری

اختلال در عملکرد هر یک از قطعات داخلی هیتر برقی حرارت آن را کاهش داده یا بخاری را از کار می اندازد. تعویض قطعات هیتر برقی زمانی صورت می گیرد که میزان خرابی قابل تعمیر نباشد.

سوالات متداول

  1. بوی لاستیک سوخته در هیترهای برقی نشانه چیست؟
    اتصال سیم ها به بدنه در اثر از بین رفتن عایق ها بوی لاستیک سوخته آزاد می کند.
  2. بدنه بخاری برقی، برق دارد؟
    بدنه فلزی بخاری برقی نباید برق دار باشد. در صورت وجود این مشکل سیم کشی و وارنیش های دستگاه باید عوض شوند.
  3. برای تعویض المنت ها چگونه مقاومت مورد نیاز آن را تشخیص دهیم؟
    با استفاده از اهم سنج مقاومت المنت را بسنجید و قطعه حرارتی جدید را با همان مقاومت تهیه نمایید.

288 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.