تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

اهمیت نگهداری مناسب و نظافت هیتر

اهمیت نگهداری مناسب و نظافت هیتر
06ژانویه

اهمیت نظافت هیتر

در عملکرد هیتر، موارد مختلفی تاثیر گذار هستند. یکی از مواردی که در عملکرد هیترها تاثیر بسیار زیادی دارد، نظافت آن می باشد. اهمیت نظافت هیتر در نگهداری آن بسیار زیاد است. زیرا اگر نظافت هیتر رعایت شود، موجب می شود عمر کارکرد آن بیشتر شود. علاوه بر آن حتی اگر هیتر تمیز نباشد، موجب می شود مشکلات بسیاری برای آن به وجود بیاید. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری درباره اهمیت نگهداری هیتر برای شما بازگو می کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

چرا باید هیتر را به طور مرتب تمیز کنیم؟

همانطور که گفتیم اهمیت نظافت هیتر بسیار زیاد می باشد. اگر شما به طور مرتب هیتر خود را تمیز کنید، از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری می کنید. در واقع اگر شما به طور مرتب هیتر خود را سرویس کنید، این وسیله به مشکل نخواهد خورد. اما اگر شما نظافت هیتر را جدی نگیرید، حتی ممکن است پس از مدتی قطعات  آن از کار بیفتد. همچنین قبل از آنکه از کار بیفتد، هنگامی که کثیفی هیتر زیاد شود، هوای غیر مطبوع و ناپاک تولید می شود.

اما اگر نظافت را به طور مرتب انجام دهید، هوای پاکی از هیتر دریافت خواهید کرد. علاوه بر آن مطمئن خواهید بود که هیتر شما به علت وجود آلودگی ها از کار نخواهد افتاد.

نظافت هیتر - اهمیت نگهداری مناسب و نظافت هیتر
اهمیت نظافت هیتر

استفاده از دفترچه راهنما برای تمیز کردن

یکی از مواردی که در تمیز کردن هیتر اهمیت دارد، چگونه تمیز کردن آن است. در واقع اهمیت نظافت هیتر، به درست تمیز کردن آن خیلی بستگی دارد. هیترها به دلیل آنکه مدل های مختلفی دارند، روش های مختلفی در تمیز کردن آن ها باید به کار برد. در واقع نحوه تمیز کردن هر هیتر در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. شما برای تمیز کردن هر هیتر باید دقت داشته باشید تا طبق دفترچه آن عمل کنید. زیرا اگر بخواهید سرخود نسبت به تمیز کردن هیتر ها اقدام کنید، ممکن است مشکلات مختلفی از جمله از کار افتادن هیتر به وجود بیاید.

نظافت قسمت های مختلف هیتر

اهمیت نظافت هیتر این است که همه قسمت های آن به خوبی تمیز شوند. شما برای تمیز کردن هیتر باید بدانید که کدام قسمت های هیتر را تمیز کنید. موارد زیر از مهم ترین قسمت های هیتر می باشد که باید آن ها را تمیز کرد.

 • گرد و غبار های هیتر
 • دریچه های هیتر
 • فضای میان تیوب
 • فیلتر هوا
 • زنگ زدگی های بدنه

شما هر باری که می خواهید هیتر خود را سرویس کنید، بدایند که این موارد از مهم ترین قسمت هایی از هیتر است که باید آن ها را تمیز کنید.

شست و شوی تمام هیتر

یکی از موارد با اهمیت نظافت هیتر، شست و شوی تمام آن است. اگر شما م خواهید با یک گردگیری ساده نظافت هیتر را انجام دهید، نیازی نیست تا هیتر را خاموش کنید. اما اگر می خواهید تمام هیتر را بشویید، دقت داشته باشید که باید حتما قبل از شروع کار، آن را خاموش کنید. زیرا در صورت روشن بودن هیتر می تواند خطرات مختلفی برای فرد به وجود بیاید. پس حتما به خاطر داشته باشید که برای سرویس کلی هیتر باید آن خاموش باشد.

قسمت های مختلف هیتر - اهمیت نگهداری مناسب و نظافت هیتر
نظافت قسمت های هیتر

سرویس هیتر توسط فرد متخصص

همانطور که تا به اینجای مقاله متوجه شدید، اهمیت نظافت هیتر بسیار زیاد است. به همین دلیل شاید برخی افراد بخواهند این سرویس را به افراد متخصص بسپارند. اما برای برخی افراد سوال پیش میاید که آیا می توان خودم هیتر را نظافت کرد؟ در واقع برای پاسخ به این سوال باید مهارت خود را بدانید. اگر شما قبلا تجربه این کار را داشتید می توانید با پیروی از دستورات دفترچه راهنما این کار را انجام دهید. اما اگر تا به حال این کار را نکردید، بهتر است این کار را به دست افراد ماهر بسپارید.

جمع بندی

ما در این مقاله به اهمیت نظافت هیتر پرداختیم. اگر شما هیتر یا هر وسیله گرمایش دارید نباید نسبت به تمیز کردن و نگهداری آن بی تفاوت باشید. زیرا سرویس کردن دوره ای هیتر اهمیت زیادی دارد و حتی می تواند بر روی عمر کارکرد هیتر هم تاثیر بگذارد. به همین دلیل به شما یادآوری کردیم که اگر تا به حال سروس تمیز کردن هیتر را خودتان انجام ندادید، بهتر است آن را به یک فرد متخصص بسپارید.

سوالات متداول

 1. چرا باید هیتر را به طور مرتب تمیز کنیم؟
  اگر شما به طور مرتب هیتر خود را تمیز کنید، این وسیله به علت کثیفی و آلودگی به مشکل نخواهد خورد. اما اگر شما نظافت هیتر را جدی نگیرید، حتی ممکن است پس از مدتی قطعات  آن از کار بیفتد.
 2. اهمیت نظافت هیتر بیشتر در کدام قسمت های دستگاه بیشتر می باشد؟
  گرد و غبار های هیتر، دریچه های هیتر، فضای میان تیوب، فیلتر هوا و زنگ زدگی های بدنه اهمیت بسیار زیادی دارند.
 3. برای شست و شوی کلی هیتر باید چه کاری انجام داد؟
  قبل از شروع به شست و شوی تمام قسمت های هیتر، باید آن را کاملا خاموش کرد.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.