تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

انواع هیترهای صنعتی و کاربرد آنها

انواع هیترهای صنعتی و کاربرد آنها
20آگوست

معرفی هیترهای صنعتی

هیترهای صنعتی دستگاه هایی هستند که انرژی منبع سوخت را به انرژیِ گرمایی تبدیل می کنند. این هیترها برای افزایش دمای واحدهای صنعتی به کار می روند. حرارتی که از این هیتر ایجاد می شود، به روش های گوناگونی در هوا انتقال می یابد. انواع هیترهای صنعتی را کارگاهی نیز می نامند.

لازم به ذکر است که واحدهای صنعتی فضا های بزرگی می باشند که تماما با این هیترها گرم می شوند. قدرت فن هایی که در این هیترها گرما را در فضا پخش می کنند، چندن برابر هیترهای معمولی می باشد، به همین سبب دستگاه های گرمایشی صنعتی را می توان از قدرتمندترین هیترها دانست.

هیترهای صنعتی - انواع هیترهای صنعتی و کاربرد آنها
معرفی هیترهای صنعتی

Heater های صنعتی آبی و گازی

انواع هیترهای صنعتی از نظر ماده گرم شونده به دو دسته آبی و گازی تقسیم می شوند. هیترهای گازی برای گرم کردن هوای واحدهای صنعتی بزرگ به کار می روند.

اما هیترهای آبی، گرم کننده مایعات هستند که برای مصارف عمومی در ساختمان ها و ارگان های گوناگون به کار می روند. در برخی موارد که منبع انرژی هیتر جریان الکتریسیته است، این قطعات را با عنوان المنت نیز می شناسیم. المنت قطعه ای است که انرژی برق را به گرما تبدیل می کند.

انواع هیترهای صنعتی از نظر کاربرد

در راستای معرفی انواع هیترهای صنعتی باید آنها را در زمینه های گوناگون در نظر بگیریم. برای مثال از نظر کاربرد، خواص فیزیکی، ماده و سوخت هیترها را می توان دسته بندی کرد. هیترهای صنعتی از نظر کاربردی به 4 دسته تقسیم می شوند. در ادامه این 4 دسته را بیشتر معرفی می کنیم.

هیترهای گردشی (سیرکوله)

این هیتر برای گرم کردن مایعات کاربرد دارد. این مایعات برای دریافت حرارت باید مدام در حال گردش و جریان باشند. عملکرد آن به اینگونه است که مایعات پس از جریان یافتن در هیتر و عبور از آن گرم می شوند.

هیترهای دریچه ای (داکت هیتر)

این هیترها جریان های گازی را گرم می کنند. به این مفهوم که برای گرم کردن هوا به کار می روند. برای مثال برای گرمایش محیط آنها را در کانال های هوا نیز می توان نصب کرد.

هیترهای غوطه ور در مایع (ایمرژن)

دیگر مدل از انواع هیترهای صنعتی، ایمرژن می باشد. برخی مواقع که شرایط عبور آب از هیتر و گرم شدند آن از این طریق فراهم نباشد، احتمالا لازم است یک وسیله گرمایشی یا هیتر در مایع مورد نظر شناور شود و به گرم کردن آن بپردازد.

هیترهای اسپیس روم (فضای اتاق)

در ابتدای این مطلب به هیترهایی که در اتاق ها و سالن های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کردیم. این هیترها بدون منتشر کردن مواد مضر هوا را گرم می کنند.

های انتقال حرارت در Heater های صنعتی - انواع هیترهای صنعتی و کاربرد آنها
روش انتقال حرارت در هیتر

انواع فیلترهای صنعتی از نظر ساختار فیزیکی

انواع هیترهای صنعتی از لحاظ مشخصات فیزیکی به دو دسته انعظاف پذیر و ضد انفجار تقسیم می شوند:

هیترهای صنعتی انعطاف پذیر

این هیترها که عموما به المنت های سیلیکونی معروف هستند به شکل ماده ای در می آیند که قرار است گرم شود.

هیترهای صنعتی ضد انفجار

این هیتر ها بدنه و محفظه ای مستحکم دارند که در برابر شعله، شوک و انفجار مقاوم هستند. اما مانع انتقال حرارت نمی باشند.

انواع منبع سوخت در دستگاه های گرمایشی صنعتی

همانطور که اشاره شد انواع هیترهای صنعتی، انرژی یک منبع سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می کنند. این منابع به شرح زیر می باشند.

 • هیترهای صنعتی الکتریکی:
  این هیترها با عنوان المنت نیز شناخته می شوند. المنت ها با جریان برق کار می کنند و انرژی الکتریسیته را به گرما تبدیل می کنند.
 • هیترهای نفتی:
  انواع سوخت های مایع مانند نفت سفید یا کروسین تنها منابع سوخت این هیترها بوده و انرژِی آنها به گرما نیز تبدیل می شود.
 • هیترهای گازی-پروپان:
  انواع هیترهای صنعتی گازی با سوزاندن گاز طبیعی، مایع، پروپان و … کار می کنند.
منبع سوخت در دستگاه های گرمایشی صنعتی - انواع هیترهای صنعتی و کاربرد آنها
انواع منبع سوخت دستگاه های گرمایشی

روش های انتقال حرارت در Heater های صنعتی

در کل حرارت به سه روش رسانش، همرفت و تابش انتقال می یابد.

 • رسانش:
  در صورتی که ارتباط فیزیکی میان هیتر و ماده گرم شونده برقرار باشد، گرمای هیتر مولکول های ماده را به ارتعاش در می آورد و به صورت سری این انعکاس به دیگر قسمت ها منتقل می شود. در نهایت ماده تماما گرم می شود.
 • همرفت:
  در همرفت قسمتی از محیط گرم می شود و با توجه به کاهش چگالی که در آن رخ می دهد مولکول های آن قسمت با بخشی که دمای پایین تری دارد جا به جا می شود به همین روال فضا گرم می شود.
 • تابش:
  انتقال تابشی نیازی به تماس فیزیکی ندارد و گرما با امواج الکترومغناطیسی منتقل می شود. چرا که امواج جرم بسیار کمی داشته و از خلا عبور می کنند.
نتیجه گیری

برای دسته بندی هیترهای صنعتی درانواع گوناگون، زمینه های مختلفی در نظر گرفته می شوند. برای مثال کاربرد، منبع سوخت، ماده گرم شونده، خواص فیزیکی و … معیارهای تقسیم بندی انواع هیترهای صنعتی می باشند.

سوالات متداول
 1. هیترهای گازی با جریان همرفتی گرما را انتقال می دهند یا هیترهای آبی؟
  هر دو، چرا که در روش همرفتی گرما در مایع و گاز جا به جا می شود.
 2. هیترهای آبی تنها برای گرم کردن آب به کار می روند یا دیگر سیالات نیز با آن گرم می شوند؟
  تمامی سیالات مایع، برای مثال یکی از کاربرد های این هیتر صنعتی، صنعت روغن روانکاری است.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.