تولیدکننده مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی

انواع فن کویل و کاربرد آنها

انواع فن کویل و کاربرد آنها
02اکتبر

فن کویل چیست؟

فن کویل نوعی یونیت گرمایشی و سرمایشی است که کاربرد گسترده ای دارد. امروزه بسیاری از مجتمع های مسکونی، تجاری و صنعتی به این سیستم تهویه مجهز هستند. هر فن کویل شامل یک مبدل حرارتی گرم یا سرد بوده و باید آن را با توجه به نیاز با ساختار گرمایشی یا سرمایشی خریداری نمایید. برخی از انواع فن کویل به هر دو مبدل سرد و گرم مجهز هستند که در تمام فصول می توانید از آنها استفاده کنید.

کویل چیست؟ 1 - انواع فن کویل و کاربرد آنها
ساختار داخلی فن کویل

کاربرد فن کویل

این سیستم برای هوای فضاهای محدود مناسب است. برای مثال اتاق های یک هتل می بایست به فن کویل مجهز باشند تا هوا آلوده و سنگین نشود، در ضمن در زمستان و تابستان گرمایش یا سرمایش اتاق ها همراه با تهویه صورت می گیرد.

دفاتر کاری و اداری نیز به سیستم های تهویه فن دار نیاز دارند، به خصوص که معاشرت یا فعالیت در این محیط ها زیاد بوده و وجود سیستم تهویه هوا در آنها ضرورت دارد. در فضاهای گسترده مانند کارگاه های بزرگ، سوله ها، ورزشگاه ها و بیمارستان ها این سیستم قدرت کافی برای تهویه، گرمایش و سرمایش را ندارد.

عملکرد فن کویل گرمایشی و سرمایشی

سیستم های گرمایشی عموما به پکیج ها و چیلرها متصل هستند. پکیج ها آب گرم را وارد لوله ها کرده و به سیستم گرمایشی می رسانند تا از دمای بالای آنها استفاده شود. چیلرها نیز به همین شیوه آب سرد را در لوله ها به جریان می اندازند. در این فرایند عملکرد فن کویل ها به این شکل است که پس از دریافت آب، هوای محیط را به داخل کشیده و آن را خنک یا گرم می کنند سپس هوای تهویه شده را به بیرون می دمند. در واقع چرخش هوا روی کویل ها که شامل لوله های آب سرد یا گرم است باعث تغییر دما می شود.

یکی از مزایای انواع فن کویل گرمایشی و سرمایشی متعادل سازی دمای هوا است. چرا که دائما هوای موجود در یک محیط محدود را دریافت و خارج می کند. همچنین وارد شدن هوا به داخل فن کویل علاوه بر تغییر دما، آلودگی های آن را جدا می کند.

فن کویل گرمایشی و سرمایشی 1 - انواع فن کویل و کاربرد آنها
مکانیزم سیستم گرمایشی و سرمایشی فن کویل

انواع فن کویل

فن کویل ها در انواع گوناگون تولید می شوند و محل نصب آنها متغیر می باشد.

 • دیواری: فن کویل های دیواری برای محیط های کوچک مناسب بوده و برای خانه های مسکونی ظاهری شکیل دارد. این فن کویل هوا را تنها از یک جهت دریافت و تهویه می کند.
 • سقفی: فن کویل های سقفی به دو صورت توکار و روکار طراحی می شوند. در صورت توکار بودن، سیستم دیده نشده و فضای داخل سالن را اشغال نمی کند.
 • زمینی: جهت خروج هوا از فن کویل زمینی به صورت بالا زن و روبرو زن می باشد. این سیستم صرفا روکار و حتی قدر برخی موارد قابل حمل بوده و فضای زیادی را اشغال می کند. از مزایای آن باید به راندمان بالا و سر و صدای کم اشاره کنیم.
 • ایستاده: این مدل از انواع فن کویل مشابه اسپیلت های قابل حمل می باشد که در ابعاد بزرگ تولید می شود. این سیستم تهویه در کارخانه ها و کارگاه ها نیز پرکاربرد است.
 • کانالی: مدل کانالی از انواع فن کویل سقفی توکار است که در سقف کاذب کار گذاشته می شود. این نوع فن هوا را با فشار بالایی به جریان می اندازد.
 • سقفی کاستی: فن کویل مدل کاستی به دو صورت یک طرفه و چهار طرفه کار گذاشته می شود. به این شکل که کاستی یک طرفه هوا را از یک سمت می دمد. اما مدل چهار طرفه وسط سقف محیط های بزرگ قرار گرفته و از هر چهار طرف هوا را به جریان می اندازد.

انواع فن کویل از نظر لوله کشی

تقسیم بندی این سیستم های تهویه با توجه به محل نصب و شیوه لوله کشی صورت می گیرد. موارد زیر بر اساس نقشه لوله کشی در نظر گرفته شده اند.

دو لوله:

فن کویل هایی که به صورت دو لوله طراحی شده اند تنها یکی از عملکردهای گرمایشی یا سرمایشی را دارند. چرا که به یک مبدل حرارتی مجهز هستند که آب را از یک لوله دریافت و از لوله دیگر خارج می کنند.

چهار لوله:

در این نوع فن کویل، چهار لوله تعبیه شده است که دو لوله آن محل عبور آب گرم و دو لوله دیگر ورودی و خروجی آب سرد می باشند. این سیستم از قابلیت گرمایش و سرمایش همزمان برخوردار است.

فن کویل از نظر لوله کشی 1 - انواع فن کویل و کاربرد آنها
فن کویل سقفی

نتیجه گیری

سیستم گرمایشی و سرمایشی فن کویل در انواع مختلف عملکرد گوناگونی دارد. کاربرد فن کویل بسیار گسترده بوده و عموما در هتل ها، ادارات، واحدهای مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم می تواند به طور همزمان قابلیت گرمایشی و سرمایشی داشته باشد.

سوالات متداول

 1. گرانترین فن کویل کدام مدل است؟
  فن کویل دیواری از باقی سیستم ها هزینه بالاتری دارد. در مقابل سیستم سقفی توکار نیز از کمترین هزینه برخوردار می باشد.
 2. کویل چیست؟
  کویل شامل لوله های مسی در سیستم تهویه بوده و مسیر جریان آب می باشد.
 3. تمام انواع فن کویل به ترموستات نیز مجهز هستند؟
  این سیستم ها قابلیت بهره مندی از ترموستات و اتصال به آن را دارند.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.