تلفن: 22229176 -021

گرماتاب   چیست؟

گرماتاب یا گرمایش تابشی یعنی انتقال انرژی گرمایی توسط امواج (تابش گرمایی).

 

 

تاريخچه كشف امواج حرارتي (منشا پیدایش گرماتاب)

ويليام هرشل ستاره شناس انگليسي در سال 1800 ميلادي به كمك يك منشور تجزيه نور و يك دماسنج متوجه شد كه امواج منتشره از خورشيد پس از تجزيه در قسمت طيف آبي داراي كمترين دما و در بخش طيف قرمز داراي بالاترين دما مي باشند و حركت دماسنج هم از طرف رنگ آبي  به طرف رنگ قرمز با افزايش درجه حرارت توام بود و بيشترين درجه حرارت در طول موج هاي زير طيف قرمز قرار داشت كه طيف مادون قرمز ناميده شد.

 

 

 

 

 

 

پس از آن مشخص شد كه بيش از 50% انرژي منتشره از خورشيد ، بوسيله امواج مادون قرمز به كره زمين مي رسد . در اواخر سال 1950 رابرت گوردون بعنوان مبتكر و پيشگام براي اولين بار مقدمات ساخت دستگاه گرماتاب لوله اي و گاز سوز را براي توليد وانتقال امواج حرارتي با عملكرد مشابه خورشيد ، تدارك ديد كه اين دستگاه (گرماتاب) در صرفه جويي مصرف سوخت جايگاه ويژه اي را بخود اختصاص داد .

نحوه گرمایش توسط سیستم های گرماتاب برگرفته از گرمایش خورشید می باشد. در روش تابش، انرژی خورشیدی بدون جذب در فضای مابین زمین و خورشید، در کره زمین به گرما تبدیل می گردد.

 

 

 

 

سیستم گرماتاب از مشعل، لوله تابشی، منعکس کننده و یک فن مکنده تشکیل شده است. مشعل نسبت هوا با گاز ( مایع یا شهری ) را در لوله تابشی به صورت احتراق کامل می سوزاند و باعث بالا رفتن دمای لوله می گردد. فن مکنده، جهت احتراق را به سمت انتهای لوله هدایت می نماید و منعکس کننده انرژی تابشی لوله را به سمت پایین هدایت و بدین طریق گرمایش لازم را تامین می نماید. اين دستگاه ها با استفاده از بست هاي ويژه سيستم گرمايش تابشي از زير سقف سالن نصب مي گردند.

در این روش با پرهیز از گرم کردن جرم هوا در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد و با حذف سرمایه گذاری برای موتورخانه های متداول در سیستم های گرمایشی سنتی و کاهش هزینه تعمبر و نگهداری مربوطه، در هزینه ها صرفه جویی می گردد.

در سیستم های گرماتاب پانلی ،یک یا چند سطح داخلی (سقف،دیوارها،کف)گرما را می تابانند و از این طریق گرماوری ناشی از تابش را در بدنه کاهش می دهند.این اصل عملی،گرماتاب را از سیستم های متداول گمایش با بخار ،آبگرم و هوای گرم متمایز می کند.زیرا طبق این اصل گرما روی بدنه بر اثر جابجایی کاهش می یابد.

 

 

ارتباط با ما

کلیه حقوق متعلق به شرکت گرماسان می باشد. طراحی و پشتیبانی توسط واحد فناوری اطلاعات گرماسان